salt:hasText
| - Technecium (99mTc) ve formě technecistanu (99mTc) sodného proniká placentární bariérou.
Je-li nezbytné podat radioaktivní léčivo ženě, která může být těhotná, vždy je nutné se o tom přesvědčit. Každá žena, které vynechala perioda, má být považována za těhotnou, dokud se neprokáže opak. V případě nejistoty je důležité, aby vystavení radiaci bylo minimální a dosáhlo se žádoucí klinické informace. Měly by se zvažovat alternativní metody bez ionizujícího záření. Radionuklidová vyšetřování těhotných žen představují i radiační dávky na plod.
V těhotenství by se měla provádět pouze naléhavá vyšetření v případě, že prospěch převyšuje riziko způsobené matce a plodu. Přímé podání 800 MBq technecistanu (99mTc) sodného způsobuje u pacientky v děloze absorbovanou dávku 5,6 mGy, v plodu v časném období gravidity 8,8 mGy *. Po blokování pacientky způsobuje podání 800 MBq technecistanu (99mTc) sodného v děloze absorbovanou dávku 5,3 mGy, v plodu 5,9 mGy *. (* Hodnoty dávky v plodu v časném období gravidity byly převzaty z článku Russella a spol., Health Phys. 73, 1997, 756-769). Podání 925 MBq technecistanem (99mTc) sodným značených erytrocytů způsobuje na dělohu absorbovanou dávku 4,3 mGy. Dávka vyšší než 0,5 mGy by měla být považována za potenciálně rizikovou pro plod.
Před podáním radioaktivního léčiva kojící matce je třeba uvážit, zda vyšetření důvodně neodložit, až matka kojení přeruší, a zda-li volba radiofarmaka byla s ohledem na vylučování aktivity do mléka nejvhodnější. Je-li podání nezbytné, je třeba kojení přerušit a odsáté mléko zlikvidovat. Kojit je možné znovu začít, jakmile hladina aktivity v mléce poklesne tak, že radiační dávka pro dítě bude menší než 1 mSv.
(cs)
|