salt:hasText
| - K závažným nežádoucím reakcím po aplikaci přípravku patří šok. K příznakům začínajícího šoku patří studený pot, závratě, nauzea, změna barvy kůže a mělké dýchání. Přidružuje se svíravý pocit v prekordiu, rychlý puls, chladné končetiny a prudký pokles krevního tlaku. Ihned po objevení se prvních příznaků je nutno aplikaci přerušit a zahájit intenzivní protišokovou terapii.
Jiným závažným nežádoucím účinkem je krevní dyskrazie (agranulocytóza, leukopenie, trombocytopenie).
Agranulocytóza je spojená s horečkou, bolestivými afekcemi sliznic úst, krku, nosu, ale i v oblasti konečníku a genitálu. Počet granulocytů je výrazně zredukovaný , nebo kompletně chybí. Množství erytrocytů a také hemoglobinu není změněno. Trombocytopenie po metamizolu je příčinou zvýšené krvácivosti. Ohrožení jsou pacienti s preexistujícími poruchami krvetvorby. Reakce má charakter imunologické odpovědi antigen-protilátka, kdy léčivo vstupuje do interakce s cílovými buňkami bílé krevní složky.
Při rychlé aplikaci může především u pacientů s vysokou horečkou dojít k prudkému poklesu krevního tlaku. Riziko je vyšší u hypotoniků a osob s nestabilní cirkulací. Alergie na metamizol se může manifestovat kožními nebo slizničními erupcemi. Metamizol může u senzitivních pacientů vyprovokovat astmatický záchvat.
Anticholinergní složka přípravku - fenpiverinium může způsobit sucho v ústech, poruchy akomodace, zácpu, ztížené močení, zrychlení pulsové frekvence.
(cs)
|