salt:hasText
| - Během klinických zkoušek bylo referováno o následujících nežádoucích účincích po podání Octaplasu:
-kožní reakce (vyrážka, erytematosní vyrážka a kopřivka),
-mrazení/svalový třes s horečkou nebo bez ní,
-horečka,
-nausea se zvracením nebo bez něj,
-místní otok,
-plicní projev,
-hypokalcemie,
-anafylaktoidní reakce.
Tyto nežádoucí účinky jsou známy při podání FFP a proto se mohou objevit i při podání Octaplasu:
Akutní, mírná alergická reakce(např. kopřivka, horečka, mrazení, nausea, zvracení a bolesti břicha nebo zad), je obvyklá z důvodu přecitlivělosti na podané proteiny ((1/100).
Akutní těžké alergické (anafylaktické nebo anafylaktoidní) reakce (charakterisované např.zrudnutím kůže, hypotenzí, bolestí pod sternem, bronchospasmem, dyspnoí a kardio-respiračním kolapsem) z důvodu přecitlivělostí na podané proteiny nebo anti IgA se objevují zřídka ((1/1000).
Vysoká rychlost podání infúze může být příčinou kardiovaskulárních potíží jako výsledek toxicity citrátu (případ ionizovaného vápníku), zvláště u pacientů s jaterní poruchou.
Méně obvyklé (1/100-1/1000) jsou symptomy odpovídající citrátové toxicitě (např.únava, parestesie, třes a hypokalcemie ) při výměně plazmy.
Zřídka (<1/1000) může inkompatibilita mezi protilátkami obsaženými v FFP a antigeny červených krvinek příjemce vyústit do okamžité nebo opožděné hemolytické transfuzní reakce. Proto musí být podání Octaplasu založeno na kompatibilitě AB0 krevních skupin.
Zřídka (<1/1000) mohou přítomné účinné ani-leukocytární protilátky, jako důsledek agregace leukocytů v plicích, vyprovokovat akutní poškození plic, syndrom známý jako transfúzí vyvolané akutní poškození plic, charakterizované mrazením, horečkou, suchým kašlem a dyspnoí.
Zřídka (<1/1000) mohou přítomné účinné specifické trombocytární protilátky vyvolat pasivní post-transfuzní purpuru (PTP) charakterizovanou dyspnoí, vyrážkou, horečkou, nediferencovanou purpuru a patrnou trombocytopenii.
Zhledem k tomu, že produkt neobsahuje celé buňky (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky) je riziko imunizace redukováno.
Infúze Octaplasu může způsobit vznik specifických protilátek proti koagulačnímu faktoru.
Opatření pro případ nežádoucích reakcí
V závislosti na typu a stupni nežádoucí reakce může být infúze přerušena a musí být použito vhodných oživovacích prostředků jak je definováno ve všeobecném návodu pro šokovou terapii:
Klinické příznaky Opatření
Subjektivní pocity (nausea atd.) Zpomalit rychlost infúze nebo zastavit
podávání až do vymizení příznaků.
Kožní příznaky (zarudnutí, kopřivka atd.) Zastavit podávání. Antihistaminika.
Tachykardie, mírný pokles krevního tlaku Zastavit podávání. Glukokortikoidy
(systola pod 90 mm Hg) intravenózně.
Dyspnoa. Šok. Zastavit podávání. Adrenalin 0,1 – 0,5 mg
s.c. nebo i.m., vysoké dávky glukokortikoidů intravenózně, kyslík, doplnění objemu, možné zvýšení diurézy použitím frusemidu v případě normovolémie, kontrola acidobazické rovnováhy a v případě nezbytnosti úprava hladiny elektrolytů.
Trvalý normovolemický šok Dopamin v dávkách až do maxima
10 μg/kg/min, možno i v kombinaci s noradrenalinem.
Zástava srdce nebo zástava dýchání Recuscitace
Následující poučení se týká specifických nežádoucích reakcí které mohou v souvislosti s podáním Octaplasu nastat:
Klinické příznaky Opatření
Citrátová toxicita (případ ionizovaného vápníku) Zpomalit rychlost infúze nebo úplně zastavit podávání do opětovného zlepšení zdravotního stavu. Calcium gluconat 10% intravenózně v dávce 10 ml/l infúze Octaplasu.
Hemolytická transfúzní reakce Zastavit podávání. Zvýšená diuréza (udržovat vylučování moči nad 100 ml/hodinu u dospělých po alespoň
18 – 24 hodin) použitím i.v. elektrolytů a manitolu (např. 15% manitolu,
125 ml/hodinu) nebo frusemidu, uhličitanu sodného a v případě anurie dialýzy. V případě nutnosti
symptomatická šoková terapie.
(cs)
|