salt:hasText
| - Minerální suplement. Elektrolyt pro orální užití. Kalciový přípravek. Uhličitan vápenatý se v žaludku s kyselinou chlorovodíkovou změní na chlorid vápenatý, vzniká voda a oxid uhličitý. Chlorid vápenatý není dobře vstřebatelný a z části se opět mění na nerozpustný uhličitan vápenatý, část se mění na fosforečnan vápenatý, část na stearan vápenatý, všechny tři uvedené látky se z tenkého střeva vstřebávají špatně a málo. Pouze malé množství se uplatní jako volný ionizovaný vápník. Je-li jeho množství dostatečné, může dojít až k hyperkalcémii. Vápník se vylučuje močí. Hyperkalciurie je u pacientů užívajících uhličitan vápenatý obvyklá. Nerozpustné vápenaté soli se vylučují stolici. Vliv potravy je značný a doporučuje se alespoň dvouhodinový odstup. Z potravy dochází k odčerpání fosforu za vzniku fosforečnanu vápenatého a také k interakci s vlákninami.
Nevýhodou uhličitanu je vznik oxidu uhličitého, který vede následně ke zvyšování acidity současně s působením vápníku na zvýšení sekrece gastrinu.
Prořídnutí kostí – osteoporóza je způsobeno v největší míře chyběním vápníku v podobě hydroxyapatitu /Ca10(PO4)6(OH)2/.
Tvorba hydroxyapatitu je založena na dodávání přípravku s obsahem vápníku z vnějšku, v potřebném množství, které společně se sloučeninami fluoru, nejčastěji fluoridu sodného, vytvářejí fluoroapatit, který slouží k transportu vápníku do kosti, kde se následně přemění v hydroxyapatit. Ve složitém mechanizmu se uplatňují rovněž hormony štítné žlázy, příštítných tělísek, vitaminu D, steroidů, kalcitoninu.
Vápník je v plasmě v koncentraci asi 2,5 mM (10 mg / 100 ml), ale 40% tohoto množství je vázáno na bílkoviny, především albumin, asi 10 % je v podobě komplexních sloučenin (citráty, fosfáty) a pouze zbývající množství je reprezentováno ionizovaným vápníkem. Pouze tento je pro výstavbu kostí a další aktivní biochemické pochody k dispozici.
(cs)
|