salt:hasText
| - Studie interakcí byly provedeny pouze u dospělých.
Biologický poločas : Při zvažování farmakodynamických a farmakokinetických lékových interakcí (např. při převádění z fluoxetinu na jiná antidepresiva) by měl být na zřeteli dlouhý eliminační poločas fluoxetinu a norfluoxetinu (viz bod 5.2).
Inhibitory monoaminooxidázy: (viz bod 4.3).
Nedoporučené kombinace: IMAO-A (viz bod 4.3)
Kombinace vyžadující opatrnost při použití: IMAO-B (selegilin): riziko serotoninového syndromu. Doporučen klinický monitoring.
Fenytoin: Při kombinaci s fluoxetinem byly pozorovány změny v krevních hladinách. V některých případech došlo k manifestaci toxicity. U přidaného přípravku se doporučuje zvážit konzervativní titrační schéma a sledování klinického stavu.
Serotoninergní přípravky: Společné podávání se serotonergními přípravky (např. tramadol, triptany) může zvýšit riziko serotoninového syndromu. Užití s tryptany sebou nese další riziko koronární vazokonstrikce a hypertenze.
Lithium a tryptofan: Při podávání SSRI současně s lithiem nebo tryptofanem byly hlášeny případy serotoninového syndromu, proto by měl být fluoxetin podáván současně s těmito přípravky se zvýšenou opatrností. Jestliže je fluoxetin užíván v kombinaci s lithiem, je vyžadováno přísnější a častější klinické sledování.
Izoenzym CYP2D6 : Protože metabolismus fluoxetinu (podobně jako tricyklická antidepresiva a další serotonin selektivní antidepresiva) zahrnuje systém hepatálního cytochromu izoenzymu CYP2D6, současná léčba přípravky také metabolizovanými tímto enzymatickým systémem může vést k lékovým interakcím. Konkomitantní terapie přípravky metabolizovanými převážně tímto systémem a majícími úzký terapeutický index (jako je flekainid, enkainid, karbamazepin a tricyklická antidepresiva) by měla být zahájena nebo upravena na dávky z nižšího konce jejich dávkovacího rozpětí. To platí i v případě, že byl fluoxetin užíván v předchozích 5 týdnech.
Perorální antikoagulancia: Při podávání fluoxetinu v kombinaci s perorálními antikoagulancii byly méně často hlášeny změněné antikoagulační parametry (laboratorní hodnoty a/nebo klinické známky a projevy) s nejednotným klinickým obrazem, který však zahrnoval zvýšenou krvácivost. U pacientů léčených warfarinem by měla být pečlivě monitorována koagulace v případě zahajování nebo ukončování léčby fluoxetinem. (viz bod 4.4).
Elektrokonvulzivní terapie (ECT): Vzácně bylo hlášeno prodloužení křečí u pacientů užívajících fluoxetin a podstupujících ECT , proto je vhodná zvýšená opatrnost.
Alkohol: Při metodickém testování fluoxetin nezvyšoval hladiny alkoholu v krvi ani nezvyšoval účinek alkoholu. Nicméně kombinace léčby SSRI a alkoholu se nedoporučuje.
Třezalka tečkovaná : Stejně jako u jiných SSRI může dojít k farmakodynamickým interakcím mezi fluoxetinem a rostlinnými přípravky obsahujícími třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatum ), což může mít za následek zvýšení nežádoucích účinků.
NSAID/acetylsalycilová kyselina a jiné protidestičkové přípravky: Může dojít k farmakodynamické interakci mezi fluoxetinem a NSAID/kyselinou salicylovou. Současné užití fluoxetinu a NSAID/kyseliny acetylsalicylové může vést ke zvýšenému riziku krvácení (viz bod 4.4, Krvácení).
Může být potenciálně zvýšené riziko krvácení, jestliže SSRI jsou kombinovány s jinými perorálními antikoakulacii, deriváty salicylové kyseliny, NSAID, atypickými antipsychotiky, fenothiaziny a většinou tricyklických antidepresiv (viz bod 4.4).
(cs)
|