salt:hasText
| - Symptomy intoxikace:
Symptomatika intoxikace atenololem je závislá především na výchozím stavu kardiovaskulárního systému. Při manifestní srdeční insuficienci způsobují již nízké dávky zhoršení kardiálního stavu. Případ předávkování s letálním koncem byl popsán po užití 10 g atenololu v jedné dávce. Intoxikace popsané po dávce 5 g atenololu nevedly k úmrtí pacientů.
V klinickém obraze převažují (v závislosti na závažnosti intoxikace) kardiovaskulární symptomy a symptomy ze strany CNS. Jedná se o únavu, poruchy vědomí, mydriázu, ojediněle generalizované křeče, dále hypotenze, bradykardie až asystolie a obecné známky kardiálního šoku. V EKG obraze je často supraventrikulární, resp. ventrikulární náhradní rytmus.
Terapie intoxikace :
Kromě obecných opatření (zabránění další resorpce) musí být monitorovány, resp. korigovány vitální funkce. V léčbě předávkování lze podat: bolus atropinu i.v. 0,5-2,0 mg při bradykardii. Glukagon iniciálně i.v. 1-10 mg, dále 2,0-2,5 mg/hodinu ve formě trvalé infúze.
Beta-sympatomimetika v závislosti na tělesné hmotnosti a efektu terapie: dopamin, dobutamin, isoprenalin, orciprenalin nebo adrenalin.
Bradykardii refrakterní vůči farmakoterapii je třeba řešit kardiostimulací.
Při bronchospasmu lze podat beta2-sympatomimetika (jako aerosol, při nedostatečné odpovědi i intravenózně) nebo i.v. aminofyllin.
Při srdečním selhání může být digitalizovanému nemocnému podáno diuretikum.
V případě hypoglykémie se podává i.v. glukóza.
(cs)
|