salt:hasText
| - Přecitlivělost na lisinopril a ostatní složky přípravku a na jiné inhibitory ACE.
Výrazná hypotenze, hyperkalémie, bilaterální stenóza renálních tepen nebo stenóza renálních tepen u solitární ledviny, významná stenóza karotid, aortální či mitrální stenóza.
Pacienti s angioedémem v anamnéze.
Těhotenství a kojení.
Dětský věk.
Zvláštní upozornění
Přípravek se nepodává dětem.
Lisinopril může způsobit hluboký pokles krevního tlaku zejména po první dávce. U nemocných léčených diuretiky se doporučuje 2 – 3 dny před začátkem terapie přípravkem Dapril diuretika vysadit. Riziko hypotenze se tak sníží (zejména u pacientů se srdečním selháním).
Symptomatická hypotenze byla pozorována u pacientů s levostranným srdečním selháním s přidruženou nebo bez přidružené renální insuficience. Pravděpodobněji nastává u pacientů se závažnějším stupněm srdečního selhání při užití vysokých dávek kličkových diuretik, hyponatrémii nebo zhoršení renálních funkcí. U těchto pacientů by terapie měla být zahájena pod lékařským dohledem a pacienti by měli být dále pozorně sledován, dokud není nastavena dávka lisinoprilu a/nebo diuretika. Stejný postup je aplikován u pacientů s ischemickou chorobou srdeční nebo cerebrovaskuláním onemocněním, u kterých by nadměrný pokles krevního tlaku mohl mít za následek infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu.
Jestliže nastane hypotenze, pacient by měl být uložen do polohy naznak, a pokud je to nutné, měla být aplikována intravenózní infúze fyziologického roztoku. Přechodná hypotenzní reakce není kontraindikací pro další dávky, které mohou být obvykle podány bez obtíží, pokud již došlo ke vzestupu krevního tlaku po zvýšení objemu.
U některých pacientů s levostranným srdečním selháním, kteří mají normální nebo nízký krevní tlak, může po podání lisinopriu dojít k dalšímu poklesu systémového krevního tlaku. Teno účinek lze očekávat a není obvykle důvodem k přerušení léčby. Pokud se hypotenze stane symptomatickou, může být nezbytné redukovat dávku nebo lisinopril vysadit.
U imunosuprimovaných pacientů, u pacientů s poruchou funkce ledvin a u nemocných léčených pro kolagenózu cév (systémový lupus erythematodes, sclerodermie) hrozí riziko neutropenie.
Objeví-li se angioedém v oblasti obličeje, jazyka nebo hrtanu (stridor), je nutné Dapril vysadit a zahájit symptomatickou léčbu.
V průběhu terapie přípravkem Dapril je třeba monitorovat krevní tlak, sérové hladiny kalia a kreatininu, bílý krevní obraz a bílkovinu v moči.
Při hemodialýze se nesmí z důvodu nebezpečí anafylaktické reakce používat vysokoprůtokové polyakrylonitrilové membrány.
Nebezpečí anafylaktické reakce hrozí také u desenzibilizační léčby jedem blanokřídlých. Těmto reakcím se lze vyhnout přechodným vysazením terapie ACEI před každou desenzibilizací.
(cs)
|