salt:hasText
| - Těhotenství má obecně pozitivní účinek na hyperthyreózu. Nicméně je často vyžadována léčba hyperthyreózy, zvláště v prvních měsících těhotenství. Neléčená hyperthyreóza během těhotenství může vést k závažným komplikacím, jako je předčasný porod a malformace. Hypothyreóza indukovaná léčbou nevhodnými dávkami thiamazolu však také souvisí s tendencí k potratu.
Thiamazol prochází placentární bariérou a dosahuje ve fetální krvi koncentrací, které odpovídají koncentracím v séru matky. Nevhodné dávkování může vést k tvorbě strumy a hypothyreóze u plodu a rovněž ke snížení porodní hmotnosti. Objevila se opakovaná hlášení o částečné aplazii kůže na hlavě novorozenců narozených ženám, které byly léčeny thiamazolem. Tento defekt se vyhojil spontánně během několika týdnů.
Kromě toho souvisel s léčbou vysokými dávkami thiamazolu během prvních týdnů těhotenství určitý vzor různých malformací, např. choanalatresie, ezofageální atresie, hypoplastické bradavky, zpožděný mentální a motorický vývoj. Na rozdíl od toho neodhalilo několik případových studií u prenatální expozice thiamazolu ani žádné morfologické poruchy vývoje ani postižení štítné žlázy nebo tělesného či intelektuálního vývoje dítěte.
Protože embryotoxické účinky nelze úplně vyloučit, musí být Thyrozol podáván v těhotenství pouze po přísném vyhodnocení přínosu a rizika a pouze v nejnižší stále účinné dávce bez dalšího podávání hormonů štítné žlázy.
Thiamazol přechází do mateřského mléka, kde dosahuje koncentrací odpovídajícím koncentracím v séru matky, a proto existuje riziko vývoje hypothyreózy u dítěte.
Kojení je během léčby thiamazolem možné; mohou však být používány pouze nízké dávky do 10 mg denně bez dalšího podávání hormonů štítné žlázy.
Funkce štítné žlázy u novorozence má být pravidelně kontrolována.
(cs)
|