salt:hasText
| - Na rozdíl od indukce porodu, nelze Enzaprost F doporučit pro ukončení vysoce rizikových těhotenství. Ohledně podání prostaglandinů v případě porodů po termínu a u těžké toxémie (EPH gestóza) existují zatím pochybnosti. Pokud je již ohrožena transplacentární výměna plynů a metabolismus, placenta nemá odpovídající zásobní kapacitu, zvyšuje se riziko hyperstimulace a může být dokonce pro plod i letální.
Dinoprost by měl být podáván s opatrností v následujících případech: městnavá srdeční nedostatečnost, spastická bronchitis, aktivní plicní tuberkulóza, klidové stadium ulcerózní colitis, těžké poškození jaterních funkcí, vývojové vady dělohy, děložní fibroid. V těchto případech je třeba pečlivě zvážit možnost ukončení těhotenství jinou metodou.
Po ukončení těhotenství je nutné vhodné monitorování ke zjištění úplné evakuace, protože jakákoli retence může vést až k nutnosti chirurgického zákroku. Pokud je ukončení těhotenství vyvoláno dinoprostonem, musí být dokončeno, protože jeho vliv na plod není dosud objasněn.
Před vyvoláním porodu by měla být pečlivě vyhodnocena případná cefalopelvická disproporce. Během infúze by měla být pečlivě sledována děložní aktivita, stav plodu, vývoj cervikální dilatace, aby bylo možno zjistit nežádoucí reakce, např. hypertonus dělohy, přetrvávající děložní stahy, tíseň plodu.
U pacientek, které mají v anamnéze hypertonické nebo tetanické kontrakce dělohy, by měla být po celou dobu porodu sledována aktivita dělohy a stav plodu. Při hypertonických kontrakcích děložních svalů je nutné mít na paměti možnost ruptury dělohy.
Poškození plodu bylo pozorováno v případech neúplného ukončení porodu. Je proto třeba ve všech případech neúplné evakuace dělohy zajistit příslušná opatření.
(cs)
|