salt:hasText
| - Lithium
Reverzibilní zvýšení koncentrací lithia v séru a toxické účinky byly hlášeny během souběžného podávání lithia s ACE inhibitory. Diuretické látky a inhibitory ACE snižují renální clearance lithia a tím zvyšují riziko toxicity lithia. Kombinace lisinoprilu a hydrochlorothiazidu s lithiem není tedy doporučována a pokud je její použití nezbytné, je třeba provádět pečlivé monitorování sérových hladin lithia (viz bod 4.4).
Draslíkové doplňky, draslík šetřící diuretika a náhražky solí obsahujících draslík
Ztráta draslíku způsobená thiazidovými diuretiky je obvykle zmírněna retenčním účinkem lisinoprilu na draslík. Užívání draslíkových doplňků, draslík šetřících léčiv nebo náhražek solí obsahujících draslík, může, zvláště u pacientů s poškozenou renální funkcí, způsobit významný vzestup sérového draslíku. Pokud je současné užívání kombinace lisinopril/hydrochlorothiazid a některého z vyjmenovaných přípravků nutné, je třeba dbát opatrnosti a často kontrolovat hladinu draslíku v séru (viz bod 4.4).
Léčivé přípravky, které vyvolávají torsades de pointes
Současné podání hydrochlorothiazidu a léčivých přípravků, které vyvolávají torsades de pointes, například některých antiarytmik, některých antipsychotik a dalších léků známých svou schopností vyvolávat torsades de pointes, musí být z důvodu rizika hypokalémie prováděno s opatrností.
Tricyklická antidepresiva / antipsychotika / anestetika
Při současném užívání určitých tricyklických antidepresiv, antipsychotik a anestetických léčivých přípravků spolu s ACE inhibitory se může objevit další snížení krevního tlaku (viz bod 4.4).
Nesteroidní protizánětlivé / antirevmatické léky (NSAID)
Dlouhodobé podání NSAID (selektivní inhibitory COX-2, kyselina acetylsalicylová >3 g/den) může snižovat antihypertenzní a diuretické účinky inhibitorů ACE a thiazidových diuretik. Inhibitory NSAID a ACE mají aditivní účinek na sérový draslík, jehož hodnotu zvyšují, což může způsobit zhoršení funkce ledvin. Tento účinek je za normálních podmínek reverzibilní. Vzácně může u pacientů s narušenou funkcí ledvin, například u starších a dehydratovaných pacientů, dojít k akutnímu renálnímu selhání.
Zlato
Nitritoidní reakce (příznaky zahrnují návaly, nevolnost, závratě a hypotenzi) u pacientů léčených injekčním zlatem (např. aurothiomalát sodný) byly hlášeny častěji u pacientů podstupujících léčbu inhibitory ACE.
Sympatomimetika
Sympatomimetika mohou snížit antihypertenzní účinky inhibitorů ACE.
Další antihypertenziva
Souběžné použití s jinými léky může zvýšit hypotenzní účinky lisinopril/hydrochlorothiazidu. Současné použití nitroglycerinu a jiných nitrátů nebo jiných vazodilatačních léků může dále snížit krevní tlak.
Antidiabetika
Epidemiologické studie naznačují, že současné používání inhibitorů ACE a antidiabetik (inzulíny, perorální antidiabetika) může vést ke zvýšenému hypoglykemickému účinku s rizikem hypoglykémie. K tomuto jevu dochází s větší pravděpodobností v prvních týdnech kombinované léčby a u pacientů s poruchou funkce ledvin.
Amfotericin B (parenterální), karbenoxolon, kortikosteroidy, kortikotropin (ACTH) či stimulační laxativa
Hydrochlorothiazid může posilovat elektrolytovou nerovnováhu, především hypokalémii.
Kalciové soli
Zvýšení hladiny solí kalcia v séru z důvodu jejich sníženého vylučování může nastat při jeho současném podávání s thiazidovými diuretiky.
Srdeční glykosidy
Existuje zvýšené nebezpečí digitálisové toxicity spojené s hypokalemií indukovanou thiazidem.
Cholestyramin a kolestipol
Tyto látky mohou zpomalit či snížit absorpci hydrochlorothiazidu. Sulfonamidová diuretika se proto nesmí užívat déle než 1 hodinu před a ne dříve než 4 až 6 hodin po užití těchto látek.
Nedepolarizující svalová relaxancia (např. tubokurarinium-chlorid)
Účinek těchto látek může být posílen hydrochlorothiazidem.
Trimetoprim
Současné podávání inhibitorů ACE a thiazidů s trimetoprimem zvyšuje riziko hyperkalémie.
Sotalol
Thiazidem indukovaná hypokalémie může zvyšovat riziko solatolem indukované arytmie.
Alopurinol
Současné podávání allopurinolu s ACE inhibitory zvyšuje riziko poškození ledvin a může vést ke zvýšenému riziku leukopenie.
Cyklosporin
Současné podávání cyklosporinu a inhibitorů ACE zvyšuje riziko poškození ledvin a hyperkalémie.
Lovastatin
Současné podávání inhibitorů ACE a thiazidů s lovastatinem zvyšuje riziko hyperkalémie.
Cytostatika, imunosupresiva, prokainamid
Současné podávání s ACE inhibitory může vést ke zvýšenému riziku leukopenie (viz bod 4.4).
(cs)
|