salt:hasText
| - KóD Atc: lO3AX
Farmakoterapeutická skupina: antineoplastické a imunomodulační látky
Methoxsalen je fotosenzibilizující látka, která se přednostně hromadí v buňkách pokožky.
Ačkoliv fotochemoterapie se klinicky používá již řadu let, mechanismus účinku této léčby nebyl zatím plně objasněn. Přestože přesný způsob účinku nebyl zatím stanoven, obecně se má za to, že molekulární procesy, které vedou k apoptózi buněk, zahrnují interkalaci methoxsalenu do dvouřetězcové DNA v jádře. Komplexy nukleová kyselina-furokumarin, které se vytvářejí
v tomto procesu interkalace, obsahují slabé vazebné síly, jako jsou Van der Waalovy síly, vodíkové vazby a hydrofilní vazby. Jejich formaci lze snadno zvrátit a v nepřítomnosti fotoaktivace nemají farmakologické následky. Ovšem při aktivaci zářením UVA se methoxsalen váže na pyrimidinové báze nukleové kyseliny (thymin, cytosin a uracil) a vytváří kovalentní křížové vazby mezi oběma řetězci DNA. K reakci dochází za několik mikrosekund a jakmile se záření vypne, léčivá látka se okamžitě navrátí do své inertní podoby. Vytvořením těchto fotoadičních formací dojde k proliferačnímu zadržení lymfocytů, které do přibližně 72 hodin odumřou. Tento akutní účinek na T-buňky je pravděpodobně - co se týče léčebné účinnosti – nevýznamným působením. Neustále se rozšiřují důkazy, které naznačují, že fotoferéza může působit jako imunomodulátor vedoucí ke zvýšení systémové protinádorové odpovědi.
Účinnost přípravku Uvadex byla prokázána pouze v jednom rameni otevřené multicentrické studie na 51 pacientech bez kontrolní skupiny. Pacienti, kteří měli tumory o průměru 5 mm či více, a pacienti, u nichž byla klinicky prokázaná infiltrace jater, sleziny, kostní dřeně a jiných vnitřních orgánů kožním T-buněčným lymfomem (CTCL), nebyli do této studie zařazeni. V průběhu prvních šesti měsíců léčby byla hlášena odpovídající klinická odpověď u 17 případů z 51 (33 %). Podrobné údaje o odpovídající klinické odpovědi jsou uvedeny v bodu 4.2.
(cs)
|