salt:hasText
| - Žádné specifické studie interakcí očních kapek s kombinací dorzolamidu a timololu nebyly provedeny.
V rámci klinických studií byl přípravek ve formě očních kapek v kombinaci dorzolamidu a timololu podáván spolu s následujícími systémovými léčivými přípravky a nebyl zaznamenán výskyt žádných interakcí: ACE inhibitory, blokátory kalciových kanálů, diuretika, nesteroidní protizánětlivé léky včetně kyseliny acetylsalicylové a hormony (např. estrogen, inzulin, tyroxin).
Nicméně může dojít k aditivnímu účinku – a rozvoji hypotenze a/nebo výrazné bradykardie – jsou-li oční kapky s timolol maleinátem podávány spolu s perorálními blokátory kalciových kanálů, léky snižujícími koncentraci katecholaminů nebo léky působícími na beta-receptory, antiarytmika (včetně amiodaron), digitalisové glykosidy, parasympatomimetika, guanethidin, narkotika a inhibitory monoamin-oxidázy (MAO).
Zesílení systémové beta-blokády (např. snížení srdeční frekvence, deprese) byly hlášeny v průběhu užívání kombinace inhibitorů CYP2D6 (např. chinidin, fluoxetin, paroxetin) a timololu.
Dorzolamidová složka přípravku Batidor je inhibitor karboanhydrázy, který se i přes lokální podání systémově vstřebává. V klinických studiích nebyly během léčby očními kapkami dorzolamid-hydrochloridu zaznamenány žádné poruchy acido-bazické rovnováhy. Tyto poruchy byly pozorovány v souvislosti s perorálním podáváním inhibitorů karboanhydrázy, což vedlo v některých případech k rozvoji interakcí (např. toxické účinky během léčby vysokými dávkami salicyláty). U pacientů léčených přípravkem Batidor je nutno vzít tyto skutečnosti v potaz.
Příležitostně byly hlášeny případy mydriázy, když byly oční betablokátory používány spolu s adrenalinem (epinefrinem).
Po přerušení léčby klonidinem mohou perorální beta-blokátory zhoršit stupeň hypertenze; může se jednat o důsledek syndromu z vysazení.
(cs)
|