salt:hasText
| - Po předávkování (např. po denní dávce 15 mg namísto 7,5 mg) byly hlášeny AV blokáda třetího stupně, bradykardie a závratě. Vcelku jsou nejčastější známky, očekávané po předávkování beta-sympatolytik, bradykardie, hypotenze, bronchospazmus, akutní srdeční nedostatečnost a hypoglykémie. Dosud bylo ohlášeno málo případů předávkování (nejvýše 2000 mg) bisoprololem u pacientů trpících hypertenzí a/nebo ischemickou srdeční chorobou, s projevy bradykardie a/nebo hypotenze; všichni pacienti se zotavili. Existuje široká interindividuální variabilita citlivosti na jednorázově podanou vysokou dávku bisoprololu, a pacienti se srdečním selháváním jsou pravděpodobně velmi citliví. Proto je nutné zahájit léčbu těchto pacientů pozvolnou zvyšující se titrací podle schématu, uvedeného v bodě 4.2.
Vyvine-li se předávkování, je nutné terapii bisoprololem zastavit a zavést podpůrnou a symptomatickou léčbu. Omezené množství údajů naznačuje, že bisoprolol je stěží dialyzovatelný. Na základě očekávaných farmakologických účinků a doporučení pro jiná beta-sympatolytika je třeba uvážit tato všeobecná opatření, pokud jsou klinicky oprávněna.
Bradykardie: Podat intravenózně atropin. Jestliže odpověď není dostatečná, je možné opatrně podat isoprenalin nebo jinou látku s pozitivně chronotropními vlastnostmi. Za některých okolností může být nutné zavést transvenózně pacemaker.
Hypotenze: Je třeba podat intravenózně tekutiny a vazopresorické látky. Užitečný může být intravenózně podaný glukagon.
AV-blokáda (druhého a třetího stupně): Pacienty je třeba pečlivě monitorovat a léčit infuzí isoprenalinu anebo transvenózním zavedením srdečního pacemakeru.
Akutní zhoršení srdečního selhání: Podat i.v. diuretika, látky s pozitivně inotropním účinkem, vazodilatancia.
Bronchospazmus: Zavést terapii bronchodilatátory, např. isoprenalinem, beta2-sympatomimetiky a/nebo aminofylinem.
Hypoglykémie: Podat i.v. glukózu.
(cs)
|