salt:hasText
| - Studie akutní toxicity s pozorovací dobou 14 dnů byly prováděny na různých druzích laboratorních zvířat (hlodavci i jiná zvířata).
Po inhalačním podání byla zjištěna minimální letální dávka pro samce morčat 199 mg/kg. �U potkanů nebyla zaznamenána žádná mortalita ani při podávání nejvyšších technicky aplikovatelných dávek (např. 0,05 mg/kg po 4 hodinách podávání nebo 160 vdechů, přípravku Atrovent, suspenze k inhalaci - 0,02 mg/dávka).
LD50 se pohybovala v rozsahu od 17,5 mg/kg u psů (i.v. podávání) do 2050 mg/kg u myší (perorální podávání).
Relativně nižší toxicita perorálně podané látky (ve srovnání s nitrožilním podáním) odráží slabé gastrointestinální vstřebávání.
Dlouhodobé každodenní podávání bylo ověřeno ve studiích na potkanech, králících, psech a opicích druhu makak rhesus.
Při inhalační aplikaci v průběhu 6 měsíců byla stanovena hladina bez nežádoucích účinků (no-observed adverse effect level=NOAEL) v dávce 0,38 mg/kg/den u potkanů, �0,18 mg/kg/den u psů a 0,8 mg/kg/den u opic makak rhesus. V bronchopulmonálním systému nebyly shledány histopatologické změny související s podáváním přípravku. U potkanů byla hladina bez nežádoucích účinků stanovena po 18 měsících perorálního podávání na 0,5 mg/kg/den.
Studie toxicity po opakovaném podávání inhalačních dávek u potkanů (až 6 měsíců) a psů (až 3 měsíce) s nově vyvinutými formami přípravku (forma s alternativním hnacím plynem a s laktózovým práškem) nezaznamenaly žádné další informace o obecném profilu toxicity přípravku Atrovent.
Vodný roztok přípravku Atrovent podávaný inhalačně v jednotlivé dávce (0,05 mg/kg – doba podávání 4 hodiny) byl potkany lokálně dobře snášen. Ve studiích toxicity při opakovaném podávání byl Atrovent lokálně dobře snášen.
U morčat nebyla zjištěna akutní anafylaktická ani opožděné anafylaktické kožní reakce.
Mutagenita in vitro u bakterií nebyla v Amesově testu zjištěna. V testech in vivo nebyl zjištěn zvýšený výskyt chromozomálních aberací (mikronukleární test, dominantní letální test u myší, cytogenetický test na buňkách kostní dřeně čínského křečka).
V dlouhodobých studiích na myších a potkanech nebyly nalezeny tumorogenní nebo kancerogenní účinky.
Embryotoxicita a toxicita pro plod, vliv na fertilitu, peri- a postnatální vývoj byly studovány u myší, potkanů a králíků.
Nejvyšší použité perorální dávky (1000 mg/kg/den u potkanů a 125 mg/kg/den u králíků), které byly toxické pro samice a v určitém rozsahu, v dávkách vysoce převyšujících terapeutické dávky pro člověka, i embryo- a fetotoxické, nevyvolaly malformace u potomstva. Nejvyšší technicky aplikovatelná inhalační dávka suspenze k inhalaci v tlakovém obalu 1,5 mg/kg/den u potkanů a 1,8 mg/kg/den u králíků nevyvolala žádný nežádoucí účinek na reprodukci.
(cs)
|