About: http://linked.opendata.cz/resource/sukl/spc/section/SPC112366_doc-4-5     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/spc/InteractionSection, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
salt:hasSectionTitle
  • 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce (cs)
salt:hasOrderNumber
  • 004.005
salt:hasText
  • V důsledku interakce s dalšími cytostatiky nebo při kombinaci s ozařováním je třeba vzít v úvahu zesílení myelotoxicity. Myelosupresivní účinek může být zesílen také současným podáváním ifosfamidu a allopurinolu nebo hydrochlorothiazidu. Je třeba očekávat sníženou reakci na očkovací látky vzhledem k imunosupresivním účinkům ifosfamidu. V případě živých vakcín se tak může vyvinout i vakcínou vyvolaná infekce. Současné podávání ifosfamidu a warfarinu může zesílit antikoagulační účinek warfarinu a tudíž zvýšit riziko krvácení. Současné nebo předchozí podávání nefrotoxických léčiv jako je cisplatina, aminoglykosidy, acyklovir nebo amfotericin B může zesilovat nefrotoxický účinek ifosfamidu a následně i hematotoxicitu a toxicitu CNS. Léčba může zvýšit účinek sulfonylmočovinových přípravků snižujících hladinu cukru v krvi (hypoglykemický účinek). Léčiva ovlivňující CNS (např. antiemetika, trankvilizéry, narkotika a antihistaminika) je třeba podávat zvlášť opatrně v případě ifosfamidem indukované encefalopatie, nebo, je-li to možné, léčbu přerušit. Výsledky experimentů in vitro naznačují, že bupropion je metabolizován především prostřednictvím mikrosomálního enzymu cytochromu P450 IIB6 (CYP2B6). Proto je třeba při současném podávání bupropionu a přípravků působících na izoenzym CYP2B6 (jako je orfenadrin, cyklofosfamid a ifosfamid) postupovat s opatrností. V případě dřívější nebo souběžné léčby fenobarbitalem, fenytoinem, benzodiazepiny, primidonem, karbamazepinem, rifampicinem nebo chloralhydrátem existuje riziko indukce všudypřítomných mikrosomálních izoenzymů CYP, vyskytujících se především v játrech. Grapefruity obsahují látku vedoucí k inhibici izoenzymů CYP, a proto mohou snižovat metabolickou aktivaci ifosfamidu a v důsledku toho i jeho účinnost. Proto by neměli pacienti léčení ifosfamidem jíst grapefruity a měli by se vyhnout potravinám a nápojům obsahujícím toto ovoce. Ifosfamid může zvyšovat kožní reakci na ozáření (tzv. radiation recall syndrome). Analogicky jako u cyklofosfamidu může dojít k následujícím interakcím: terapeutický účinek a toxicita ifosfamidu se může zvýšit současným podáním chlorpromazinu, trijodthyroninu nebo inhibitorů aldehyd-dehydrogenázy jako je disulfiram (Antabus); může se také zvyšovat myorelaxační účinek suxamethonia. (cs)
salt:hasParagraph
is salt:hasSection of
is salt:hasSubSection of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 122 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2025 OpenLink Software