http://linked.open...ogy/odcs/txtValue
| - Účel zákonaÚčelem zákona je upravit daň silniční (dále jen „daň“), kterou se zdaňuje užívání pozemních komunikací v České republice silničními vozidly (dále jen „vozidla“).
Předmět daně
Předmětem daně silniční (dále jen „daň“) jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále jen „vozidla“) registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání1a<>) nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti1a<>) (dále jen „podnikání“) nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu.1b<>) Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně vozidla s největší povolenou hmotností alespoň 12 tun určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice.
Předmětem daně nejsou
speciální pásové automobily a ostatní vozidla podle zvláštního právního předpisu,1c<>) jakož i zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla a další zvláštní vozidla podle zvláštního právního předpisu,1c<>)
vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka.
Osvobození od daně
Od daně jsou osvobozena:
vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L a jejich přípojná vozidla,
vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, pokud je zaručena vzájemnost,
osobní automobily, nákladní vozidla do celkové hmotnosti 3,5 t a jejich přípojná vozidla registrované v zahraničí, nejde-li o vozidla provozovaná na území České republiky osobami se sídlem nebo trvalým pobytem na území České republiky nebo osobami, které se zde obvykle zdržují,3a<>) anebo osobami se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí, které mají na území České republiky stálou provozovnu nebo jinou organizační složku,3b<>)
vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu za předpokladu, že ujedou pro tento účel více než 80 % kilometrů z celkového počtu kilometrů jimi ujetých ve zdaňovacím období,
vozidla provozovaná ozbrojenými silami, vozidla civilní obrany, vozidla, která jsou mobilizační rezervou nebo pohotovostní zásobou, s výjimkou vozidel uvedených v § 4 odst. 2 písm. b), vozidla Policie České republiky, vozidla používaná zpravidla pro veřejnou dopravu osob v městské hromadné dopravě,
vozidla požární ochrany, vozidla zdravotnické a důlní záchranné služby a poruchové služby plynárenských a elektrorozvodných zařízení; vozidla musí být vybavena zvláštním výstražným světlem3c<>) zapsaným v technickém průkazu k vozidlu. Pro vozidla zdravotnická nevybavená výstražným světlem je rozhodné jejich označení v technickém průkazu vozidla (např. sanitní, ambulantní apod.),
vozidla zabezpečující zpravidla nouzové zásobování obyvatelstva pitnou vodou,
vozidla speciální samosběrová (zametací) a speciální jednoúčelová vozidla – značkovače silnic a vozidla správců komunikací používaná výlučně k zabezpečení sjízdnosti a schůdnosti komunikací,3d<>)
vozidla používaná zpravidla pro dopravu věcí z místa, v němž jsou věci uskladněny, na místo překládky k železniční, lodní nebo letecké dopravě nebo z tohoto místa do místa určení, není-li vzdálenost mezi místem překládky a místem, v němž jsou věci uskladněny, nebo místem určení delší než 50 km,
vozidla splňující limity stanovené zvláštními předpisy; osvobozují se do 31. prosince 1995,
vozidla na elektrický pohon; osvobozují se do 31. prosince 1995.
ch) vozidla spojů používaná zpravidla pro přepravu poštovních zásilek,
Podmínka pro osvobození vozidla od daně vyjádřená v odstavci 1 písm. e), g), ch) a i) pojmem „zpravidla“ je splněna, jestliže vozidlo ujede pro stanovený účel více než 50 % kilometrů z celkového počtu kilometrů ujetých vozidlem ve zdaňovacím období.
Slevu na dani uplatní poplatník u místně příslušného správce daně.
Poplatníci daně
Poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která
je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu,
užívá vozidlo evidované v zahraničí na území České republiky.
Poplatníkem daně je vždy
zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci4a<>) za použití osobního automobilu, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla,
osoba, která používá vozidlo registrované a určené jako mobilizační rezerva nebo pohotovostní zásoba4b<>) k účelům uvedeným v § 2 odst. 1,
stálá provozovna nebo jiná organizační složka3b<>) osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí.
Je-li u téhož vozidla poplatníků více, platí daň společně a nerozdílně.
Základ daněZákladem daně je
zdvihový objem motoru v cm3 u osobních automobilů,
součet hmotností v tunách připadajících na nápravy a počet náprav u tahačů a návěsů,
největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel.
Je-li vzdálenost ujetá po železnici územím České republiky delší než 250 kilometrů, započítává se pro účely slevy na dani taková jízda jako dvě jízdy.
při počtu náprav hmotnosti 1 náprava do 1 tuny 1800Kčs nad 1 tunu 2400Kčs 2 nápravy do 1 tuny 1800Kčs nad 1t do 2t 2400Kčs nad 2t do 3,5t 4800Kčs nad 3,5t do 5t 6000Kčs nad 5t do 12t 12000Kčs nad 12t do 13t 12500Kčs nad 13t do 14t 14700Kčs nad 14t do 15t 16400Kčs nad 15t do 18t 23800Kčs nad 18t do 21t 29200Kčs nad 21t do 24t 35000Kčs nad 24t do 27t 40500Kčs nad 27t 46100Kčs 3 nápravy do 17t 13200Kčs nad 17t do 19t 15900Kčs nad 19t do 21t 17500Kčs nad 21t do 23t 21300Kčs nad 23t do 26t 27300Kčs nad 26t do 31t 36700Kčs nad 31t do 36t 43500Kčs nad 36t 50400Kčs
4 nápravy a více náprav do 25t 17600Kčs nad 25t do 27t 22000Kčs nad 27t do 29t 28100Kčs nad 29t do 32t 33300Kčs nad 32t do 36t 39400Kčs nad 36t 44100Kčs.
Roční sazba daně se zjistí pro každé jednotlivé vozidlo podle údajů uvedených v technických dokladech k vozidlu.
(zrušen)
Vznik a zánik daňové povinnosti, splatnost, placení a zaokrouhlování daně a záloh na daň
U vozidel vzniká daňová povinnost počínaje kalendářním měsícem, v němž byly splněny rozhodné skutečnosti uvedené v § 2 odst. 1. Poplatníci daně z těchto vozidel podávají daňové přiznání podle § 15 u místně příslušného správce daně.4c<>)
U vozidel uvedených v odstavci 1 zaniká daňová povinnost v kalendářním měsíci, v němž pominuly rozhodné skutečnosti uvedené v § 2 odst. 1. Dojde-li však v průběhu zdaňovacího období ke změně v osobě poplatníka, zaniká daňová povinnost původnímu poplatníkovi uplynutím kalendářního měsíce, který předchází před kalendářním měsícem vzniku daňové povinnosti novému poplatníkovi.
U vozidel registrovaných v zahraničí, která nejsou uvedena v odstavci 1, vzniká daňová povinnost dnem vstupu na území České republiky a zaniká dnem výstupu z území České republiky; správcem daně je orgán uvedený ve zvláštním předpise.
Sleva na dani
Kombinovanou dopravou se pro účely tohoto zákona rozumí přeprava zboží v jedné a téže přepravní jednotce (ve velkém kontejneru, výměnné nástavbě, odvalovacím kontejneru) nebo v nákladním automobilu, přívěsu, návěsu s tahačem i bez tahače, při které se využije též železniční nebo vnitrozemská vodní doprava, pokud úsek po železnici nebo vnitrozemské vodní cestě přesahuje vzdálenost 100 kilometrů vzdušnou čarou a pokud její počáteční nebo konečný úsek tvoří přeprava po pozemní komunikaci
mezi místem nakládky nebo vykládky zboží a nejbližší železniční stanicí vhodnou k překládce nebo překladištěm kombinované dopravy, nebo
mezi místem nakládky nebo vykládky zboží a vnitrozemským přístavem, jestliže nepřesahuje vzdálenost 150 kilometrů vzdušnou čarou.
U vozidla používaného výlučně k přepravě v počátečním nebo konečném úseku kombinované dopravy činí sleva na dani 100 %.
U vozidla, které uskuteční v kombinované dopravě ve zdaňovacím období více než 120 jízd činí sleva 90 % daně, od 91 do 120 jízd činí sleva 75 % daně, od 61 do 90 jízd činí sleva 50 % daně, od 31 do 60 jízd činí sleva 25 % daně.
Při překonání větší vzdálenosti než 400 km po území České republiky železnicí nebo vodní komunikací se započítává pro účely slevy taková jízda jako dvě jízdy a při překonání větší vzdálenosti než 800 km započítává se jako tři jízdy.
Jízdou v kombinované dopravě se rozumí přeprava vozidla po pozemní komunikaci z místa nakládky do nejbližší železniční stanice nebo přístavu a dále po železnici nebo vodní komunikaci do železniční stanice nebo přístavu nejbližšího k místu určení. Nárok na slevu prokáže poplatník přepravním dokumentem nebo jiným dokladem s údaji o železniční stanici nebo přístavu nakládky a vykládky. Tyto údaje musí být potvrzeny železniční nebo plavební správou na příslušné železniční stanici nebo v přístavu, kde se končí úsek přepravy po železnici nebo vodní komunikaci.
Slevu na dani uplatní poplatník u místně příslušného správce daně v přiznání k dani podávaném na následující zdaňovací období. Nárok na slevu lze uplatnit nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období. Ve stejné lhůtě lze uplatnit nárok na slevu u správce daně, jde-li o vozidla uvedená v § 8 odst. 2. Správce daně započte uplatněnou slevu na daň splatnou v následujícím zdaňovacím období nebo částku odpovídající uplatněné slevě vrátí a složí ji poplatníkovi u banky na území České republiky na účet znějící na českou měnu.
Zdaňovací období
Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.
U vozidel registrovaných v zahraničí (§ 8 odst. 3) je zdaňovacím obdobím doba začínající dnem vstupu na území České republiky a končící dnem výstupu z území České republiky.
Ustanovení zmocňovací, závěrečná a zrušovací
Provedená přestavba vozidla, která má za následek změnu základu daně a roční sazby daně, nemění daňovou povinnost v průběhu zdaňovacího období.
Daňové přiznání
Daňové přiznání podává poplatník, jemuž vzniká daňová povinnost podle § 8 odst. 1, nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období, a to i v případech, jedná-li se o poplatníka, kterému přiznání zpracovává daňový poradce. V přiznání se uvádějí i vozidla od daně osvobozená, kromě vozidel uvedených v § 3 odst. 1 písm. a) a b).
Poplatník uvedený v odstavci 1 je povinen v daňovém přiznání daň sám vypočítat a zaplatit ji správci daně ve lhůtě pro podání přiznání.
Poplatník, jemuž vzniká daňová povinnost podle § 8 odst. 3, nepodává daňové přiznání. Poplatník se účastní vyměření daně nebo doplatku na daň prováděného správcem daně. Daň je splatná na českém hraničním přechodu při vstupu na území nebo výstupu z území České republiky v okamžiku zahájení celního řízení. O takto vyměřené a zaplacené dani nebo doplatku daně vydá správce daně poplatníkovi potvrzení, kterým poplatník prokazuje výši zaplacené daně. Tiskopis potvrzení o vyměření a zaplacení daně nebo doplatku daně vydá ministerstvo financí.
Poplatníci, jsou-li provozovateli vozidla s největší povolenou hmotností alespoň 12 tun určeného výlučně k přepravě nákladů (§ 2 odst. 1), s kterým nepodnikají, nepoužívají jej při samostatné výdělečné činnosti nebo v přímé souvislosti s podnikáním (včetně pronájmu vozidla), ani vozidlo neprovozují pro cizí potřeby, nepodávají daňové přiznání, nemají-li daňovou povinnost u dalšího vozidla.
|