salt:hasText
| - Cytosar je znám svou teratogenitou u některých živočišných druhů.
Tento lék lze podávat ženám, které jsou gravidní nebo mohou otěhotnět, výhradně až po důkladném zvážení potenciálního přínosu a možných rizik pro matku i pro dítě. Ženám ve fertilním věku je třeba doporučit, aby se chránily před otěhotněním.
V literatuře bylo nalezeno 32 případů, kdy byl Cytosar podáván během těhotenství buď samostatně nebo v kombinaci s jinými cytostatiky:
Narodilo se 18 normálních dětí, u čtyř z nich se jednalo o expozici v prvním trimestru. Pět dětí se narodilo předčasně nebo s nízkou porodní hmotností. Dvanáct z těchto osmnácti dětí bylo sledováno ve věku od 6 týdnů do 7 let a nevykázalo žádné abnormality. Jedno zdánlivě normální dítě zemřelo ve věku 90 dnů na gastroenteritidu.
Byly hlášeny dva případy malformací, jeden s defektem horních a dolních končetin, druhý s deformací končetiny a ucha. Oba z těchto případů byly exponovány v prvém trimestru.
Sedm dětí mělo různé potíže v novorozeneckém věku, zahrnující pancytopenii, přechodný pokles počtu bílých krvinek, hematokritu nebo destiček, poruchy elektrolytů, přechodnou eosinofilii a v jednom případě zvýšenou hladinu IgM a hyperpyrexii, pravděpodobně z důvodu sepse. Šest z těchto sedmi novorozenců se narodilo též předčasně. Dítě s pancytopenií zemřelo v 21 dnech na sepsi.
V pěti případech byl proveden potrat. Čtyři z plodů byly téměř normální, jeden z nich měl však zvětšenou slezinu a jiný vykazoval trisomii C chromozomu v choriové tkáni.
Vzhledem k vysokému riziku malformací při léčbě cytostatiky, zvláště během prvního trimestru, je nutno pacientky, jež jsou těhotné nebo které otěhotněly během léčby přípravkem Cytosar, informovat o hrozícím riziku pro plod a vhodnosti dalšího pokračování gravidity.
Stále zjevné, avšak značně snížené riziko hrozí, je-li terapie zahájena ve druhém nebo třetím trimestru. I když se pacientkám, jimž byl přípravek podáván ve všech třech trimestrech gravidity, narodily normální novorozenci, je nutno doporučit jejich další sledování.
Není známo, zda se tento lék vylučuje do mateřského mléka. Protože se do mateřského mléka vylučuje řada léků a vzhledem k možnosti závažných nežádoucích reakcí na cytarabin u kojených dětí, je nutné se rozhodnout, zda přerušit kojení nebo podávání léku, přičemž je nutno vzít v úvahu význam léku pro matku.
(cs)
|