salt:hasText
| - V pokusech na zvířatech vykazuje karbamazepin nepatrný teratogenní potenciál: nižší porodní váha, nižší váha jednotlivých orgánů, neúplná osifikace, rozštěpy patra. Tyto vývojové vady vznikaly při dávkách 10-25x vyšších (na kg tělesné hmotnosti a den) než se používají v humánní medicíně. Kontrolované studie u těhotných žen nebyly provedeny, ale jsou známy údaje o nižší porodní hmotnosti dětí, kraniofaciálních defektech, vývojovém opoždění a hypoplasii nehtů.
Ženám ve fertilním věku podáváme Biston pokud možno v monoterapii.
U těhotných žen je nutno aplikaci léku pečlivě zvážit, vyhýbáme se jeho aplikaci v prvním trimestru gravidity. Pokud je nutné pokračovat v léčbě Bistonem i v graviditě, je nutné kontrolovat hladiny karbamazepinu, neboť vývojové vady jsou spojovány s jeho vyšší koncentrací.
Karbamazepin přechází do mateřského mléka; koncentrace karbamazepinu v mateřském mléce a v plazmě kojence může dosáhnout až 60% koncentrace karbamazepinu v plazmě matky. Existuje proto možnost vzniku nežádoucích účinků u kojenců. Ženám užívajícím karbamazepin se nedoporučuje kojit. (Jestliže navzdory tomu kojí, musí být kojenec odstavován pomalu, aby se u něho dosáhlo opatrného odvykání).
(cs)
|