V preklinických pokusech na potkanech a králících nebyly zjištěny teratogenní účinky sotalolu. U potkanů se zvyšovala letalita embryí při dávkování sotalolu více než 140 mg/kg denně. Dávky vyšší než 20 mg/kg denně podávané v poslední třetině těhotenství způsobily pokles porodní váhy novorozených potkanů. U potkaních mláďat, na které prenatálně působil sotalol, byly nalezeny změny v denzitách receptorů v mozku a změny chování.
O použití sotalolu v průběhu těhotenství u člověka není dostatek objektivních informací. Proto se, zejména v prvním trimestru těhotenství, může sotalol gravidní ženě podávat pouze, pokud to po přísném zvážení očekávaného prospěchu a možného rizika lékař uzná za nezbytně nutné.
Pro riziko bradykardie, hypotenze, hypoglykémie a respirační deprese (novorozenecká asfyxie) u novorozence je nutno terapii těhotné ženy sotalolem přerušit 48 až 72 hodiny před vypočteným termínem porodu. Pokud to není možné, je třeba novorozence pečlivě monitorovat po dobu prvních 48 až 72 h po narození.
Sotalol se vylučuje do mateřského mléka a dosahuje v něm u kojících žen koncentrace 2,2 až 8,8krát vyšší než v plazmě. V průběhu léčby sotalolem by mělo být kojení ukončeno.
(cs)