282
Z Á K O N
České národní rady
ze dne 19. června 1991
o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
Č Á S T P R V N Í
§ 1
(1) Zřizuje se Česká inspekce životního prostředí (dále jen „inspekce“) jako orgán státní správy, který je podřízen ministerstvu životního prostředí České republiky (dále jen „ministerstvo“).
(2) Inspekce se člení na ústřední a oblastní inspektoráty. V čele inspekce je ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr životního prostředí České republiky. V čele oblastního inspektorátu je vedoucí, kterého jmenuje a odvolává ředitel inspekce.
(3) Inspekce je rozpočtovou organizací. Podrobnosti o organizaci inspekce upraví její statut, který schválí ministerstvo.
(4) Působnost inspekce v jednotlivých složkách životního prostředí stanoví tento zákon a další zákony.
ČÁST DRUHÁ
Působnost inspekce v ochraně lesa
§ 2
Inspekce dozírá na dodržování ustanovení právních předpisů a rozhodnutí týkajících se funkcí lesů jako složky životního prostředí, právnickými a fyzickými osobami.
§ 3
(1) Inspekce zjišťuje nedostatky a škody na funkcích lesa jako složce životního prostředí, jejich příčiny a osoby zodpovědné za jejich vznik nebo trvání.
(2) Inspekce vyžaduje odstranění a nápravu zjištěných nedostatků, jejich příčin a škodlivých následků a ukládá opatření k jejich odstranění a nápravě.
(3) Inspekce provádí kontrolu uložených opatření. Zjistí-li, že opatření nejsou splněna, je oprávněna stanovit k jejich splnění náhradní lhůtu.
(4) Inspekce je oprávněna v případě hrozící škody nařídit omezení, popřípadě zastavení výroby nebo jiné činnosti až do doby odstranění nedostatků a jejich příčin.
§ 4
Inspekce uloží pokutu až do výše jednoho miliónu Kčs právnickým nebo fyzickým osobám, které svojí činností ohrozí nebo poškodí životní prostředí v lesích tím, že a) neoprávněně používají lesní půdu k jiným účelům než pro plnění funkcí lesů, b) při zpracování lesního hospodářského plánu a jeho realizaci ohrozí životní prostředí, popřípadě způsobí jeho poškození, c) vlastním zaviněním vytvoří podmínky pro působení škodlivých biotických a abiotických činitelů, d) neplní opatření uložená orgány životního prostředí podle zvláštních zákonů<span class="poznamka-link" resource="footnote/1"><sup>1</sup>)</span> a tohoto zákona. § 5
(1) Při určení výše pokuty se přihlíží zejména k závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání.
(2) Řízení o uložení pokuty lze zahájit jen do jednoho roku ode dne, kdy se inspekce dověděla o porušení povinností uvedených v § 4 tohoto zákona, nejpozději však do tří let od doby, kdy k porušení těchto povinností došlo.
(3) Poruší-li právnická nebo fyzická osoba v době jednoho roku od nabytí právní moci rozhodnutí o uložení pokuty jakoukoliv povinnost, za níž se ukládá pokuta podle tohoto zákona, lze uložit další pokutu až do výše dvou miliónů Kčs.
§ 6
(1) O zahájení řízení o uložení pokuty informuje inspekce současně příslušný orgán státní správy lesního hospodářství.<span class="poznamka-link" resource="footnote/2"><sup>2</sup>)</span>
(2) O odvolání proti rozhodnutí inspekce o uložení pokuty rozhoduje ministerstvo.
<span class="poznamka-link" resource="footnote/1"><sup>1</sup>)</span> Zákon č. 61/1977 Sb., o lesích. Zákon ČNR č. 96/1977 Sb., o hospodaření v lesích a státní správě lesního hospodářství.
<span class="poznamka-link" resource="footnote/2"><sup>2</sup>)</span> § 34 zákona ČNR č. 96/1977 Sb.
(3) Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu.
§ 7
(1) Úkoly inspekce plní inspektoři. Inspektoři se prokazují průkazy inspekce a jsou oprávněni nosit při výkonu povinností vyplývajících z pracovního poměru lesnický stejnokroj se státním znakem a služebním označením.
(2) Inspektoři jsou oprávněni a) v nezbytně nutném rozsahu vstupovat, popřípadě vjíždět na cizí pozemky a vstupovat do cizích objektů užívaných pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, pokud k tomu není třeba povolení podle zvláštních předpisů.<span class="poznamka-link" resource="footnote/3"><sup>3</sup>)</span> Za škodu při tom způsobenou odpovídá stát; této odpovědnosti se nemůže zprostit, b) požadovat potřebné doklady, údaje a písemná nebo ústní vysvětlení týkající se předmětu kontroly.
(3) Inspektoři jsou povinni a) zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dověděli v souvislosti s výkonem své činnosti, b) před vstupem do cizího objektu informovat provozovatele.
(4) Inspektoři jsou lesní stráží.<span class="poznamka-link" resource="footnote/4"><sup>4</sup>)</span>
§ 8
Inspektor může v blokovém řízení uložit blokovou pokutu za přestupek proti pořádku ve státní správě na úseku lesního hospodářství, přestupek na úseku ochrany životního prostředí a přestupek za porušení jiných povinností v lesním hospodářství.<span class="poznamka-link" resource="footnote/5"><sup>5</sup>)</span>
§ 9
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Burešová v. r.
Pithart v. r.
283 Z Á K O N České národní rady
ze dne 21. června 1991
o Policii České republiky
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
HLAVA PRVNÍ
§ 2
Úkoly policie
(1) Policie plní tyto úkoly:
a) chrání bezpečnost osob a majetku;
b) zajišťuje ochranu ústavních činitelů České republiky;
c) odhaluje trestné činy a zjišťuje jejich pachatele;
d) koná vyšetřování a vyhledávání o trestných činech;
e) spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku a byl-li porušen, činí opatření k jeho obnovení;
f) dohlíží na bezpečnost a plynulost silničního provozu a spolupůsobí při jeho řízení;
g) odhaluje přestupky, a pokud stanoví zvláštní zákon,<span class="poznamka-link" resource="footnote/1"><sup>1</sup>)</span> přestupky objasňuje;
3) Např. zákon č. 169/1949 Sb., o vojenských újezdech. Zákon č. 102/1971 Sb., o ochraně státního tajemství.
4) § 24 zákona ČNR č. 96/1977 Sb.
5) § 18 zákona ČNR č. 96/1977 Sb. § 13 odst. 2, § 33, 45, 46, 84 a 85 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích.
1) Např. § 58 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích.