The main aim of the proposed grant is development of methodology of data assimilation for chemistry transport modelling, with the emphasis on regional scale and the needs of regional regulatory bodies. The CTM CAMx will be coupled with NWP model MM5 for full description of air pollution transport and chemistry of pollutants in case of smog episodes. Data assimilation techniques will be studied to improve reliability of the air pollution model results. For this purpose, the reduced rank filtering and Monte Carlo filtering methods will be investigated. The methods will be applied on selected regions of the Czech republic. Among the results a software kit will arise, which could be easily turned into a functioning system for off-line simulations of a regional CTM model. The sensitivity of the model will be studied with respect to the proper setting of model parameters for conditions in regions of Czech Republic. The final results will be compared to air quality data monitored in the network of the (en)
Hlavním cílem předloženého návrhu je vývoj metodologie asimilace dat pro modelování kvality ovzduší s důrazem na regionální měřítko a požadavky ochrany ovzduší v nově vzniklých vyšších územně správních celcích. Pro přesný a detailní popis transportu a chemie znečišťujících příměsí v případě smogových epizod bude model kvality ovzduší CAMx napojen na předpovědní model počasí MM5. K vylepšení spolehlivosti výsledků modelu kvality ovzduší budou testovány techniky asimilace monitorovaných dat v průběhu simulace. Pro tyto účely budou testovány metody %22Monte Carlo%22 a %22reduced rank%22 filtrace. Metody budou ověřovány ve vybraných regionech České republiky. Hlavním výsledkem bude prototyp moderní technologické linky modelování kvality ovzduší, který může býtsnadno adaptován pro konkrétní použití v off-line simulacích, např. na pobočkách ČHMÚ. Rovněž bude testována citlivost modelu s ohledem na vyladění jeho parametrů pro podmínky modelovaných oblastí v České republice. Výsledky simulací budou porovnávány s
V průběhu řešení projektu byly zkoumány metody asimilace dat v kontextu eulerovských a lagrangeovských chemických transportních modelů. Asimilace v lagrangeovském modelu se neukazovala jako příliš perspektivní pro operativní nasazení z důvodu především v (cs)
Methods of data assimilation in the context of Eulerian and Lagrangian chemistry transport models have been investigated. Data assimilation in the lagrangian setting didn't prove to be perspective due to the high computational demand of the model itself. (en)