salt:hasText
| - Absorpce
Po podání jednorázové perorální dávky 2,5 mg zdravým dobrovolníkům byla průměrná maximální koncentrace frovatriptanu v krvi (cmax) dosažena v rozmezí 2. až 4. hodiny po podání a rovnala se 4,2 ng/ml u mužů a 7,0 ng/ml u žen. Průměrná plocha pod křivkou (AUC) byla 42,9 ng.h/ml u mužů a 94,0 ng.h/ml u žen.
Biologická dostupnost po perorálním podání je tedy 22 % (u mužů), resp. 30 % (u žen). U zdravých dobrovolníků a pacientů trpících migrénou je farmakokinetika frovatriptanu podobná a rozdíly ve farmakokinetických parametrech nebyly zaznamenány ani v průběhu záchvatu migrény a v období mezi záchvaty.
Co se týče dávek použitých v klinických studiích (1 mg až 40 mg), frovatriptan vykazuje v tomto rozmezí dávek zpravidla lineární farmakokinetiku.
Potrava nemá významný vliv na biologickou dostupnost frovatriptanu, ale mírně prodlužuje tmax o přibližně 1 hodinu.
Distribuce
Po intravenózním podání 0,8 mg byl distribuční objem frovatriptanu v rovnovážném stavu 4,2 l/kg (u mužů), resp. 3,0 l/kg (u žen).
Vazba frovatriptanu na plazmatické bílkoviny byla nízká (přibližně 15 %). Reverzibilní vazba na krevní buňky v rovnovážném stavu byla přibližně 60%, aniž byly pozorovány rozdíly mezi muži a ženami. Poměr krev: plazma byl ve steady state přibližně 2:1.
Metabolismus
Po perorálním podání radioaktivně označeného frovatriptanu (2,5 mg) zdravým dobrovolníkům (mužům) bylo 32% dávky objeveno v moči a 62% ve stolici. Co se týče radioaktivně značené látky přítomné v moči, jednalo se o nezměněný frovatriptan, hydroxyfrovatriptan, N-acetyldesmethylfrovatriptan, hydroxy-N-acetyldesmethylfrovatriptan a desmethylfrovatriptan a ještě několik dalších méně významných metabolitů. Desmethylfrovatriptan měl přibližně třikrát nižší afinitu k 5-HT1 receptorům než parentní léčivo. N-acetyldesmethylfrovatriptan měl zanedbatelnou afinitu k 5-HT1 receptorům. Aktivita dalších metabolitů nebyla sledována.
Výsledky in vitro studií prokázaly, že CYP1A2 je izoenzymem cytochromu P450 primárně zapojeným do metabolismu frovatriptanu. Frovatriptan in vitro neinhibuje ani neindukuje CYP1A2.
Frovatriptan neinhibuje u lidí monoaminooxidázy (MAO) ani isoenzymy cytochromu P450, a proto má malý potenciál k interakcím s léky (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Frovatriptan není substrátem pro MAO.
Eliminace
Eliminace frovatriptanu je bifázická, přičemž distribuční fáze převažuje mezi 2. až 6. hodinou po podání. Průměrná systémová clearance byla 216 ml/min (u mužů) a 132 ml/min (u žen). Renální clearance odpovídá 38% (82 ml/min), resp. 49% (65 ml/min) celkové clearance u mužů, resp. žen. Terminální eliminační poločas je přibližně 26 hodin, nezávisí na pohlaví, avšak terminální eliminační fáze začíná převažovat teprve přibližně po 12 hodinách.
Pohlaví
AUC a hodnoty cmax frovatriptanu jsou nižší (přibližně o 50%) u mužů než u žen. Důvodem je, alespoň částečně, současné používání perorálních kontraceptiv. Na základě účinnosti nebo bezpečnosti terapeutické dávky 2,5 mg není úprava dávek s ohledem na pohlaví nutná (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).
Věk
U zdravých starších dobrovolníků (65 až 77 let) je AUC ve srovnání s hodnotami u mladších dobrovolníků (18-37 let) zvýšena o 73% u mužů a o 22% u žen. V tmax nebo t1/2 nebyl mezi těmito dvěma populacemi žádný rozdíl (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).
Poškození ledvin
Systémové působení frovatriptanu a hodnoty t1/2 nebyly významně odlišné u mužů a žen s poškozenými funkcemi ledvin (clearance kreatininu 16-73 ml/min) ve srovnání se zdravými dobrovolníky.
Poškození jater
Po perorálním podání frovatriptanu mužům a ženám ve věku 44 až 57 let, s mírným nebo středně závažným poškozením jater (Child-Pugh stupně A a B), odpovídaly průměrné koncentrace frovatriptanu v krvi hodnotám pozorovaným u zdravých mladých i starších dobrovolníků. Farmakokinetické nebo klinické zkušenosti s podáním frovatriptanu dobrovolníkům se závažným poškozením jater nejsou (viz bod 4.3 Kontraindikace).
(cs)
|