salt:hasText
| - Frovatriptan mohou užívat jen pacienti, u kterých byla migréna jasně diagnostikována.
Frovatriptan není indikován k léčbě hemiplegické, bazilární nebo oftalmoplegické migrény.
Stejně jako při užívání jiných léků k léčbě záchvatu migrény, je třeba před zahájením léčby bolesti hlavy u pacientů bez předchozí diagnózy migrény nebo u pacientů s atypickými symptomy vyloučit jiná, potenciálně závažná, neurologická onemocnění. Přitom je třeba mít na paměti, že pacienti trpící migrénou jsou ve zvýšené míře ohroženi některými postiženími mozkových cév (např. CVA nebo TIA).
Bezpečnost a účinnost podávání frovatriptanu ve fázi aury, tzn. před fází charakterizovanou bolestí hlavy, nebyla prokázána.
Stejně jako při léčbě jinými agonisty 5-HT1 receptorů, frovatriptan nesmí být podáván pacientům s rizikem onemocnění koronárních arterií (CAD), včetně silných kuřáků nebo pacientů, kteří užívají nikotinovou substituční terapii, bez předchozího vyšetření kardiovaskulárního systému (viz bod 4.3 Kontraindikace). Zvláštní pozornost je třeba věnovat postmenopauzálním ženám a mužům starším 40 let, u kterých jsou přítomné tyto rizikové faktory. Avšak vyšetření srdce nemusí odhalit každého pacienta trpícího onemocněním srdce. Ve velmi vzácných případech se při užívání agonistů 5-HT1 receptorů vyskytly závažné srdeční příhody u pacientů netrpících žádným kardiovaskulárním onemocněním.
Podávání frovatriptanu může být spojeno s přechodným výskytem symptomů zahrnujících bolest nebo svírání na hrudi, které mohou být intenzivní a mohou postihovat i hrdlo (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Pokud se zdá, že tyto symptomy značí ischemickou chorobu srdeční, frovatriptan nesmí být dále užíván a je třeba provést další vyšetření.
Po užití frovatriptanu se doporučuje vyčkat 24 hodin, než budou podány léky ergotaminového typu. Nejkratší interval po podání přípravků obsahujících ergotamin před podáním frovatriptanu by měl být také 24 hodin (viz bod 4.3 Kontraindikace a 4.5 bod Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
V případě příliš častého užívání (opakované podávání několik dní za sebou, což odpovídá nesprávnému použití přípravku) se léčivá látka může v těle akumulovat, což může vést ke zvýšení nežádoucích účinků.
Dlouhodobé užívání jakéhokoliv přípravku k léčbě bolestí hlavy může tyto obtíže zhoršit. Při výskytu nebo podezření na takový stav by se pacient měl poradit s lékařem a léčba by měla být přerušena. Možnost bolestí hlavy z nadměrného užívání přípravku by měla být vzata v úvahu u pacientů, kteří mají časté nebo denní bolesti hlavy, přestože (nebo právě proto, že) pravidelně užívají léky proti těmto obtížím.
Nepřekračujte doporučené dávky frovatriptanu.
Tento léčivý přípravek obsahuje laktosu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, Lappovým nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat.
Nežádoucí účinky se mohou vyskytovat častěji při současné léčbě triptany (agonisty 5-HT) a fytofarmaky obsahujícími Třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatu m).
(cs)
|