salt:hasText
| - Spironolakton a jeho metabolity přecházejí přes placentární bariéru. Podání spironolaktonu samicím potkanů během gestace způsobilo feminizaci samčích mláďat.
Ve 3 vrzích reprodukční studie, ve které samice potkanů dostávaly dávky 15 a 50 mg spironolaktonu/kg/den, se neprojevily žádné účinky na páření a fertilitu, ale bylo zaznamenáno malé zvýšení výskytu mrtvě narozených mláďat při dávkách 50 mg/kg/den. Při injekčním podání spironolaktonu (100 mg/kg/den po dobu 7 dnů, i.p.) samicím potkanů se vyskytlo při léčbě prodloužení estrogenového cyklu, prodloužení říje a vyvolání nepřetržité říje během 2 týdnů po léčbě. Tyto účinky byly spojeny s opožděným ovariálním folikulárním vývojem a se snížením hladin cirkulujících estrogenů, předpokládá se poškození páření, fertility a fekundity. Spironolakton (100 mg/kg/den), podávaný i.p. samicím myší během 2-týdenního kohabitačního období s neléčenými samci snížil počet pářených samic, které nezabřezly (tento účinek může být způsobený inhibicí ovulace) a snížil počet implantovaných embryí u samic, které zabřezly (tento účinek může být způsobený inhibicí implantace). Při podávání dávek 200 mg/kg/den se také prodloužila latentní perioda páření.
Výsledky tesů na genotoxicitu a mutagenitu byla mírně rozporuplné. Při metabolické aktivaci spironolaktonu byly hlášeny některé testy mutagenity u savců in vitro jako negativní a jiné testy mutagenity u savců in vitro byly neprůkazné (ale slabě pozitivní). Při metabolické aktivaci spironolaktonu byl kalium-kanreonát shledán pozitivní v testech mutagenity u savců in vitro, neprůkazný v jiných a negativní v dalších testech.
Spironolakton podávaný ve vysokých dávkách po dlouhou dobu způsoboval tumory u potkanů. Význam tohoto zjištění pro klinickou praxi není jasný.
(cs)
|