salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: fluorouracil kombinace, ATC kód: L01BC52
Fluorouracil:
Léčivá látka fluorouracil (FU) je cytostatickou látkou s antimetabolickým efektem. Díky strukturální podobnosti s thyminem (5-metyluracil), který se přirozeně vyskytuje v nukleových kyselinách, zabraňuje fluorouracil formování a vazbám nukleových kyselin a tímto způsobem inhibuje syntézu jak DNA, tak RNA. Výsledkem je inhibice růstu zejména těch buněk, u kterých dochází k akcelerovanému množení a tedy i výraznější absorbci FU; tento mechanismus je pozorován i u iradiační keratózy. Současně je inhibován i růst virů, které se mohou v patogenezi iradiační keratózy uplatňovat.
Thymin
Fluorouracil
Salicylová kyselina:
Kožní aplikace salicylové kyseliny vykazuje keratolytický efekt a snižuje hyperkeratózu spojenou s iradiační keratózou. Salicylová kyselina je aromatickou kyselinou s fenolovou složkou a je dobře rozpustná v tucích. Její keratolytický efekt spočívá zřejmě v potlačení adheze korneocytů, rozpouštění mezibuněčného pojiva a v rozvolňování buněk rohové vrstvy kůže. Jako organické rozpouštědlo dokáže salicylová kyselina rozpouštět tuk spojující obaly buněk rohové vrstvy kůže.
V pilotní studii fáze 3 (randomizované, multicentrické, dvojitě slepé, tříramenné, placebem kontrolované, s paralelními skupinami) bylo 470 pacientů s iradiační keratózou stupně I-II rozděleno do tří skupin. Pacienti byli léčeni buď roztokem fluorouracilu (5 mg/g) a salicylové kyseliny (100 mg/g) (5-FU-SA) nebo dostávali placebo nebo diklofenak gel (30 mg/g) (DG). 187 pacientů bylo léčeno fixní kombinací 5-FU-SA po dobu až 12 týdnů. Primárním hodnotícím kritériem bylo vymizení lézí v histologickém preparátu po 8 týdnech od ukončení léčby. Topická léčba roztokem 5-FU-SA vykazovala převahu nad léčbou placebem nebo diklofenak gelem. Sekundárními parametry účinnosti byly celkový počet lézí, jejich celková velikost, reakce na léčbu, hodnocení efektivity lékařem i pacientem; vyhodnocení těchto sekundárních parametrů korelovalo s výsledkem parametru primárního. U 72% nemocných ve skupině 5-FU-SA nebyla iradiační keratóza v bioptickém materiálu prokazatelná, zatímco vymizení lézí ve skupině s placebem nastalo u 44,8% nemocných a ve skupině s DG u 59,1% nemocných (per protokol analýza). Nejčastějším nežádoucím účinkem léčby 5-FU-SA bylo podráždění v místě aplikace (vč.popálení) – 86,1%, a zánět v místě aplikace – 73,3%. S vysokou četností se vyskytovalo také svědění (44,9%) a bolest (25,1%) v místě aplikace. Dalšími nežádoucími reakcemi na léčených místech bylo zarudnutí a eroze. Přerušení léčby z důvodu výskytu nežádoucích reakcí bylo nicméně nízké (0.5 %).
Klinické zkušenosti s podáváním přípravku Actikerall jsou pouze pro aplikační místa na obličeji, na čele a na kůži lebky při holohlavosti. Pokud se uvažuje o aplikaci na jiná místa, měla by se vzít v úvahu rozdílná tloušťka pokožky v různých tělních oblastech:
Průměrná tloušťka epidermis v různých částech těla
Část těla
Průměrná tloušťka (mikrometry)
Tvář
49.4
Čelo
50.3
Hrudník (dekolt)
42.2
Paže/Nohy
60.1
Zdroj: Koehler et al. 2010 (Skin Res Technol 2010; 16:259-264);
Sandby-Moller et al. 2003 (Acta Derm Venereol 2003; 83(6):410-3);
Whitton et Everall 1973 (Br J Dermatol 1973; 89(5):467-76)
Stupeň postižení kůže iradiační keratózou byl klasifikován na čtyřbodové škále dle Olsena et al.,1991 (J Am Acad Dermatol 1991; 24: 738-743):
Stupeň
Klinický popis
0
žádná
Žádné léze nejsou přítomny, ani viditelné ani hmatné
I
mírná
Ploché, růžové skvrny bez známek hyperkeratózy a zarudnutí, slabě hmatné; ložiska bývají lépe hmatná nežli viditelná
II
střední
Růžové až zarudlé pupínky a zarudlé plaky s hyperkeratotickým povrchem, středně ztluštělé; ložiska jsou dobře viditelná i hmatná
III
těžká
Výrazně ztluštělá, zřejmá ložiska iradiační keratózy
(cs)
|