salt:hasText
| - Těhotenství
ACE inhibitory
Užívání ACE inhibitorů v prvním trimestru není doporučeno (viz bod 4.4.). ACE inhibitory jsou kontraindikovány v druhém a třetím trimestru (viz bod 4.3. a 4.4.).
Epidemiologická data týkající se rizika teratogenicity při expozici ACE inhibitory v prvním trimestru nejsou přesvědčivá, ale malé zvýšení rizika nemůže být vyloučeno. Pokud je pokračování léčby ACE inhibitory nutné, pacientky plánující otěhotnění musejí být převedeny na alternativní antihypertenzní léčbu se známým bezpečnostním profilem při užívání v těhotenství. Při diagnostikování těhotenství musí být léčba ACE inhibitory okamžitě ukončena a pokud je to nutné, alternativní léčba zahájena.
Je známo, že podávání ACE inhibitorů během druhého a třetího trimestru indukuje lidskou fetotoxicitu (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, zpoždění osifikace lebky) a neonatální toxicitu (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3.).
Pokud od druhého trimestru těhotenství dojde k expozici ACE inhibitory, je doporučená ultrazvuková kontrola renální funkce a lebky.
Novorozenci matek, které ACE inhibitory užívaly, musejí být pečlivě kontrolováni kvůli riziku hypotenze (viz bod 4.3. a 4.4.).
Chinaprilát, který prostupuje placentou, byl zachycen z neonatální cirkulace peritoneální dialýzou a teoreticky by mohl být odstraněn výměnnou transfuzí.
Hydrochlorothiazid
Zkušenosti s podáváním hydrochlorothiazidu během těhotenství, zejména v období prvního trimestru gravidity, jsou omezené. Studie na zvířatech jsou nedostatečné. Hydrochlorothiazid prochází přes placentární bariéru. Vzhledem k farmakologickému mechanismu účinku hydrochlorothiazidu může jeho podávání během druhého a třetího trimestru těhotenství způsobit snížení fetoplacentární perfuze a může mít účinky na plod a novorozence, například může způsobit novorozenecký ikterus, poruchy elektrolytové rovnováhy a trombocytopenii. Hydrochlorothiazid nesmí být podáván k léčbě gestačního edému, gestační hypertenze nebo preeklampsie vzhledem k riziku snížení plazmatického objemu a vzniku placentární hypoperfuze, a to bez pozitivního účinku na průběh těchto onemocnění.
Hydrochlorothiazid nemá být podáván k léčbě esenciální hypertenze u těhotných žen, kromě výjimečných situací, kdy nelze použít žádnou jinou léčbu.
.
Kojení
Chinapril:
Omezené farmakokinetické údaje ukazují, že koncentrace v mateřském mléku dosahuje velmi nízkých hodnot. (viz bod 5.2). Ačkoli se tyto koncentrace zdají být klinicky irelevantními, podávání chinaprilu v období kojení se nedoporučuje v případě, že žena kojí předčasně narozené dítě a v období několika týdnů po porodu, vzhledem k hypotetickému riziku kardiovaskulárních a renálních účinků a též z důvodu nedostatečných klinických zkušeností. V případě, že je kojené dítě již starší, lze podávání chinaprilu kojící matce zvážit, pokud je jeho podávání pro matku nezbytné a pod podmínkou, že je kojené dítě sledováno, zda se u něj nevyskytne nějaký nežádoucí účinek.
Hydrochlorothiazid:
Hydrochlorothiazid je v malém množství vylučován do mateřského mléka. Podávání thiazidů ve vysokých dávkách způsobujících intenzivní diurézu může vést k inhibici tvorby mléka. Podávání přípravku Stadapress se v období kojení nedoporučuje. Pokud je Stadapress podáván v období kojení, mají být podávány co nejnižší možné dávky
(cs)
|