Před zahájením terapie hormony štítné žlázy nebo supresního testu štítné žlázy je nutno vyloučit výskyt následujících poruch a onemocnění nebo tyto začít léčit: koronární insuficience, angina pectoris, arterioskleróza, hypertenze, hypopituitarismus a nedostatečnost kůry nadledvin. Stejně tak je nutno vyloučit nebo zahájit léčbu autonomie štítné žlázy.
U pacientů s koronární insuficiencí, srdečním selháním nebo tachykardií či arytmiemi je nutné zamezit i relativně mírné hypertyreóze indukované léky. V těchto případech je nutná častá monitorace hladin hormonů štítné žlázy.
U sekundární hypotyreózy je nutno před substituční léčbou zjistit příčinu. Pokud pacient trpí kompenzovanou nedostatečností kůry nadledvin, v případě potřeby zajistěte vhodnou substituční léčbu.
Při podezření na autonomii štítné žlázy zajistěte test TRH nebo supresní test se scintigrafií.
Při levothyroxinové terapii u postmenopauzálních žen s hypofunkcí štítné žlázy a zvýšeným rizikem osteoporózy je nutné pečlivé sledování funkce štítné žlázy, aby nedošlo k nadměrné koncentraci levothyroxinu v krvi.
Levothyroxin nesmí být podáván při metabolické hyperfunkci štítné žlázy, kromě podpůrné medikace při tyreostatické léčbě hypertyreózy.
Hormony štítné žlázy nejsou indikovány k redukci hmotnosti. U pacientů s normální funkcí štítné žlázy dávky odpovídající dennímu požadavku hormonu nezpůsobují redukci hmotnosti. Dávky vyšší než fyziologické mohou způsobit závažné či dokonce životu nebezpečné nežádoucí účinky (viz bod 4.9).
Pokud je pacient užívající stabilní dávky levothyroxinu převeden na jiný přípravek, doporučujeme dávku upravit podle jeho klinické odpovědi a laboratorních hodnot.
Pokyny k diabetikům a pacientům užívajícím antikoagulancia viz bod 4.5.
(cs)