salt:hasText
| - T e r a p e u t i c k y se lithium používá především u indikace akutní manické fáze afektivní nebo schizoafektivní poruchy. Odborná literatura zaznamenává 60 - 100 % úspěšnost u aplikace lithia v léčbě manické fáze. Tyto účinky nejsou závislé na věku, pohlaví a délky probíhajícího onemocnění. Pro indikace jsou důležitými následující fakta:
a) lithium ve srovnání s neuroleptiky má specifičtější účinek v léčbě mánie a vyvolává antimanický účinek bez sedativ;
b) lithium má pomalejší nástup účinku jako neuroleptika;
c) čím více známek svědčí ve prospěch schizoafektivní poruchy, tím méně efektivní je léčba lithiem a více efektivní je léčení pomocí neuroleptik;
d) samotné lithium je lékem první volby v léčbě manické fáze u pacientů, kteří se dají zvládnout i během období před nástupem účinku.
U lithia dosud nebyl úspěšně prokazatelný účinek v akutní léčbě epizod unipolární deprese, možné je však užívání v indikaci akutní depresivní fáze u bipolární poruchy, anebo u pacienta s anamnézou bipolární afektivní poruchy v rodině. Lithium se používá dále u léčby depresivních epizod k potencování účinku antidepresiv.
Další indikací podání lithia je posilování abstinence u chronického alkoholismu a nealkoholových drogových závislostí. Rovněž se podává u některých forem sexuálních deviací a u léčby patologické agresivity u pacientů s organickými psychickými poruchami, mentální retardací a s poruchami osobnosti (zvláště hraniční porucha osobnosti a antisociální poruchy osobnosti).
Lithium snižuje nutkání na požití drogy a zabraňuje labilitě nálad a euforii po požití některých drog. Zkusmo se lithium aplikovalo pro migrény a manýřské syndromy, byla-li rezistence na jinou léčbu.
P r o f y l a k t i c k ý účinek lithia se jednoznačně prokázal u bipolární afektivní poruchy, v této indikaci je léčbou první volby. Podání lithia pomáhá předcházet manickým a depresivním epizodám u pacientů s bipolární afektivní poruchou. Prevence relapsů lithiem není absolutní, takto léčení pacienti mohou mít epizody onemocnění, jejich frekvence a hloubka však je výrazně nižší.
Lithium je účinné i v profylaxi epizod periodické unipolární deprese, i když v tomto případě jeho výhody ve srovnání s profylaxí antidepresivy nejsou tak jednoznačné. Profylaktický účinek lithia se rozvíjí až po 6 - 12 měsících soustavné aplikace. Indikací pro zahájení dlouhodobé profylaktické aplikace lithia je taková forma afektivní nebo schizoafektivní poruchy, která se manifestuje alespoň jednou fází do roka v posledních dvou letech, nebo je doprovázena závažným sebevražedným pokusem anebo agresí.
Lithioprofylaxe by měla být zahájena již po první manické fázi, neboť u 50 - 80 % nemocných dojde k další fázi během roku.
(cs)
|