salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Jiná analgetika a antipyretika; kyselina acetysalicylová a její deriváty
ATC kód: N02B A51
Kyselina acetylsalicylová má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky, zejména díky inhibici biosyntézy prostaglandinů a thromboxanů z arachidonové kyseliny nevratnou acetylací cyklooxygenáz (COX).
Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, ale na rozdíl od kyseliny acetylsalicylové neinhibuje srážlivost krve.
Přídavek kofeinu zvyšuje antinocicepční účinek kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu.
Studie migrény
Účinnost tablet Excedrinilu u léčby akutních záchvatů migrény byl srovnáván ve 3 jednodávkových, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studiích a ve 2 jednodávkových, dvojitě zaslepených, placebem a léčivou látkou kontrolovaných studiích, jedna versus ibuprofen 400 mg a druhá versus sumatriptan 50 mg.
Účinnost Excedrinilu byla celkově prokázána při úlevě od příznaků migrény jako je bolest hlavy, nauzea a citlivost na světlo a zvuky
Studie bolesti hlavy
Účinnost tablet Excedrinilu byla zkoumána ve 4 nezávislých, multicentrických, dvojitě zaslepených, paracetamolem 1000 mg a placebem kontrolovaných zkřížených studiích v léčbě epizodních bolestí hlavy tenzního typu. Ve všech těchto studiích byl Excedrinil prokázán konzistentně superiorní vůči placebu a aktivním komparátorům (monosubstancím) s ohledem na všechny sledované účinky na intenzitu bolesti a úlevu od bolesti během doby sledování.
Další multicentrická, dvojitě zaslepená klinická zkouška srovnávala počátek nástupu analgézie u Excedrinilu, placeba a ibuprofenu 400 mg. V této studii zaznamenaly subjekty léčené Excedrinilem významně větší úlevu od bolesti než placebem léčené subjekty od 15. minuty po dobu 4 hodin. Tento závěr byl patrný jak u úlevy od bolesti, tak sledovaných endpointů studie.
(cs)
|