salt:hasText
| - Cisplatina může interagovat s hliníkem za vzniku černých sraženin platiny. Proto se nemají používat intravenózní sety, jehly, katétry a stříkačky obsahující hliník.
Cisplatina se smí podávat pouze pod dohledem lékaře se zkušenostmi v oblasti chemoterapie. Zajištění řádného průběhu terapie a zvládnutí eventuálních komplikací vyžaduje pohotovou dostupnost náležitého diagnostického a terapeutického vybavení.
Nefrotoxicita
Cisplatina způsobuje závažnou kumulativní toxicitu, která je potencována nefrotoxickými léky, např. aminoglykosidy a antibiotiky (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce. Před zahájením léčby a před každou další kúrou je třeba vyšetřit sérový kreatinin, ureu, clearance kreatininu a dále hladiny hořčíku, sodíku, draslíku a vápníku. Vzhledem ke kumulativní toxicitě se cisplatina nesmí podávat častěji než jednou za 3-4 týdny. Snížení nefrotoxicity lze docílit vylučováním moči okolo 100 ml/hodinu. Proto se doporučuje provést před léčbou hydrataci 2 litry tekutin, podaných infuzně během 8 až 12 hodin, a udržovat adekvátní hydrataci a výdej moči i během 24 hodin po podání (doporučuje se 2 500 ml/ m2/hodinu). Pokud hydratace nestačí k udržení dostatečného vylučování moči, lze podávat osmotická diuretika (např. mannitol).
Neuropatie
Byly hlášeny závažné případy neuropatie. Tyto neuropatie mohou být ireverzibilní a projevují se parestezií na periferii končetin, areflexií, ztrátou propriocepce a vibračního čití. Byla hlášena i ztráta motorické funkce. Je nutno pravidelně provádět neurologické vyšetření.
Ototoxicita
Ototoxicita byla pozorována u 31% pacientů léčených jednorázovou dávkou cisplatiny 50 mg/ m2 a může se projevit tinitem a/nebo ztrátou sluchu ve vysokých frekvencí (4 000 až 8 000 Hz). Občasně se může projevit i snížená schopnost slyšet v řečovém pásmu. Ototoxický efekt se může více projevit u dětí užívajících cisplatinu. Ztráta sluchu může být jednostranná nebo oboustranná, frekvence výskytu a závažnost se zvyšuje s opakováním dávek, avšak ohluchnutí po podání iniciální dávky cisplatiny bylo hlášeno jen zřídka. Ototoxicita může být umocněna předchozím kraniálním ozařováním a může být spojena s koncentrací cisplatiny v plazmě. Není jasné, zda je ototoxicity způsobená cisplatinou reverzibilní. Je třeba pacienta audiometricky vyšetřit před zahájením léčby a opakovaně vždy před každou další dávkou cisplatiny. Byly hlášeny i případy vestibulární toxicity (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Hypersenzitivní reakce
Stejně jako u jiných přípravků obsahující platinu, byly hlášeny reakce z přecitlivělosti, které se mohou vyskytnou během podání. Je nutné přerušit podávání přípravku a zahájit případnou nutnou léčbu. U všech přípravků s platinou byly hlášeny zkřížené reakce, někdy fatální (viz body 4.8 Nežádoucí účinky a 4.3 Kontraindikace).
Jaterní funkce a hematologický obraz
Po podání cisplatiny je třeba pravidelně kontrolovat krevní obraz a sledovat funkci jater.
Karcinogenní potenciál
V ojedinělých případech se při podání cisplatiny u pacientů vyskytly případy akutní leukemie, které byly obvykle způsobeny současným podáváním dalších přípravků způsobujících leukemii.
Cisplatina je bakteriální mutagen a způsobuje chromozomální aberace v živočišných buňkách. Karcinogenita nebyla prokázána, ale je možná. Cisplatina je teratogenní a u myší působí toxicky na embrya.
Reakce v místě vpichu
Reakce v místě vpichu se mohou objevit během podávání cisplatiny. Doporučuje se sledovat místo vpichu, aby nedošlo k případným infiltracím během podávání přípravku. V současné době nejsou známy vhodné způsoby léčby na rekce z extravazace.
VAROVÁNÍ
Tato cytostatická látka má vyšší toxicitu než je obvyklé u antineoplastické chemoterapie.
Renální toxicita, která je navíc kumulativní, je závažná a vyžaduje individuální opatření během podávání (viz body 4.8 Nežádoucí účinky a 4.2 Dávkování a způsob podání).
Nauzea a zvracení mohou být intenzivní a vyžadují adekvátní antiemetickou léčbu.
Důkladné monitorování je nutné také z důvodu ototoxicity, myelodeprese a anafylaktických reakcí (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Příprava intravenózního roztoku
Stejně jako u jiných potencionálně toxických přípravků, je nutno dodržovat určitá opatření při zacházení s cisplatinou. Při náhodném potřísnění přípravkem se mohou vyskytnout kožní léze. Doporučuje se nosit rukavice. Pokud dojde k zasažení kůže nebo sliznic, omyjte důkladně postižená místa mýdlem a vodou.
Je vhodné postupovat podle doporučených postupů pro manipulaci a likvidaci cytostatik.
Před podáním roztoku pacientovi je nutno zkontrolovat, zda je roztok čirý a prostý částic.
Použití u dětí
Ototoxické účinky cisplatiny mohou být u dětí závažnější (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Použití u starších osob
Neexistují žádné specifické geriatrické informace. U starších pacientů je ovšem větší pravděpodobnost poškození ledvin v souvislosti s věkem, které vyžaduje u nemocných léčených cisplatinou redukci dávkování a pečlivé sledování krevního obrazu.
(cs)
|