salt:hasText
| - Je kontraindikováno současné podávání s těmito látkami:
Neselektivní inhibitory MAO
Riziko serotoninergního syndromu: průjem, tachykardie, pocení, třes, zmatenost, dokonce až kóma.
Selektivní inhibitory MAO-A
Extrapolováno z neselektivních inhibitorů MAO
Riziko serotoninergního syndromu: průjem, tachykardie, pocení, třes, zmatenost, dokonce až kóma.
Selektivní inhibitory MAO-B
Příznaky centrální excitace, které jsou podobné serotoninergnímu syndromu: průjem, tachykardie, pocení, třes, zmatenost, dokonce až kóma.
V případě předchozí léčby inhibitory MAO je nutné začátek léčby tramadolem posunout a tramadol nasadit dva týdny po jejich vysazení.
Nedoporučuje se současné podávání s těmito látkami:
Alkohol
Alkohol zvyšuje sedativní účinek opioidních analgetik.
Snížení bdělosti může mít nebezpečné následky při řízení motorových vozidel či obsluze strojů.
Je nutné se vyhnout alkoholickým nápojům a lékům obsahujícím alkohol.
Karbamazepin a jiné induktory enzymů
Riziko snížení účinnosti a zkrácení doby účinku v důsledku snížení koncentrace tramadolu v plazmě.
Agonisté/antagonisté opioidů (buprenorfin, nalbufin, pentazocin)
Snížení analgetického účinku kompetitivní blokádou receptorů s rizikem rozvoje abstinenčních příznaků.
Současné podávání s jinými přípravky, které je nutné zvážit:
Byly hlášeny izolované případy serotoninergního syndromu v časové souvislosti s podáváním terapeutických dávek tramadolu v kombinaci s podáváním jiných serotoninergních látek, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a triptany. Známkami serotoninergního syndromu může např. být zmatenost, agitovanost, horečka, pocení, ataxie, hyperreflexie, myoklonus a průjem.
Jiné deriváty opiodů (včetně antitusik a léčivých přípravků k substituční terapii), benzodiazepiny a barbituráty.
Zvyšují riziko respirační deprese, která může v případě předávkování vést k úmrtí.
Jiné látky působící tlumivě na CNS, jako jsou deriváty opioidů (včetně antitusik a léčivých přípravků k substituční terapii), barbituráty, benzodiazepiny, jiná anxiolytika, hypnotika, sedativní antidepresiva, sedativní antihistaminika, neuroleptika, centrálně působící antihypertenziva, talidomid a baklofen.
Tyto léčivé přípravky mohou prohloubit centrální útlum. Snížení bdělosti může mít nebezpečné následky při řízení motorových vozidel a při obsluze strojů.
Byly hlášeny případy zvýšení INR, a proto, pokud se přípravek Dialgon podává současně s látkami typu warfarinu, se doporučuje v pravidelných intervalech provádět vyšetření protrombinového času.
Jiná léčiva, o kterých je známo, že inhibují CYP3A4, jako je ketokonazol a erytromycin, mohou inhibovat metabolizmus tramadolu (N-demetylaci) a také pravděpodobně metabolizmus aktivního O-demetylovaného metabolitu. Klinický význam této interakce nebyl dosud zkoumán.
Léčivé přípravkym které snižují práh pohotovosti ke křečím, jako bupropion, antidepresiva na bázi inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu, tricyklická antidepresiva a neuroleptika. Současné podávání těchto léčiv s tramadolem může zvyšovat riziko vzniku křečí. Rychlost absorpce paracetamolu může být zvýšena metoklopramidem nebo domperidonem. Absorpce může být snížena podáváním kolestyraminu.
V omezeném množství studií bylo pozorováno, že při pre- a pooperačním podání antiemetika ondansteronu , což je antagonista 5-HT3, byla potřeba podávání tramadolu u pacientů s pooperační bolestí zvýšena.
(cs)
|