salt:hasText
| - Hodnoty i.p. LD50 byly u myší 790 mg/kg, u potkanů 360 mg/kg a u králíků 870 mg/kg, LD50 po intragastrickém podání bylo u všech tří druhů více než 1000 mg/kg.
Ve studiích chronické toxicity měl spironolakton u potkanů tumorigenní účinky s proliferativními účinky na endokrinní žlázy a na játra. V jedné studii, kde byla užita 25x, 75x a 250x vyšší dávka, než je běžná denní dávka u lidí (2 mg/kg), byl statisticky významně zvýšený výskyt benigních adenomů thyreoidey a testes ve vztahu k dávce. U samic potkanů se ve středním dávkování objevily statisticky významné zvýšení maligních tumorů mléčné žlázy. U samců potkanů bylo na dávce závislé zvýšení proliferativních změn v játrech. U nejvyšší dávky (500 mg/kg) zahrnoval rozsah účinků hepatocytomegalii, hyperplastické uzly a hepatocelulární karcinom; posledně jmenovaný nebyl statisticky významný, p=0,05.
U potkanů, kterým byl po dobu jednoho roku denně podáván kalium-kanreonát, byl pozorován na dávce závislý (nad 20 mg/kg/den) výskyt myelocytární leukémie. Při zkoumání dlouhodobých účinků (dva roky) kalium-kanreonátu na perorální karcinogenitu u potkanů byla zjišťována myelocytární leukémie a národy jater, štítné žlázy, varlat a mléčné žlázy. Kalium-kanreonát neměl mutagenní účinky při testech na bakteriích a kvasinekách. V několika in vitro testech však v savčích buňkách po metabolické aktivaci vyvolával pozitivní mutagenní účinky. V savčím systému in vivo kalium-kanreonát nebyl mutagenní. Hlavními metabolity kalium-kanreonátu jsou kanrenon a kyselina kanrenová. Spironolakton se metabolizuje také na kanrenon. Při studiích chronické toxicity u potkanů s podáváním spironolaktonu v dávkách až 500 mg/kg/den nebyl zjištěn zvýšený výskyt leukémie.
Význam těchto tumorigenních nálezů s ohledem na klinické použití není jistý. Nicméně u dlouhodobého podávání spironolaktonu mladým pacientům je třeba pečlivě zvážit přínosy a rizika léčby.
(cs)
|