salt:hasText
| - Srdeční arytmie
Úvodem podáme až 5 mg metoprololu i.v. rychlostí 1-2 mg za minutu. Injekce může být opakována v pětiminutových intervalech, až je dosaženo uspokojivé odpovědi. Obvykle bývá dostatečná dávka 10-15 mg metoprololu. Dávky vyšší než 20 mg nejsou již terapeuticky přínosné.
Infarkt myokardu (IM)
Při akutní intervenci podáváme metoprolol i.v. co nejdříve, jakmile diagnostikujeme akutní IM. Léčbu metoprololem zahajujeme na koronární jednotce nebo jednotce intenzívní péče, jakmile je pacient hemodynamicky stabilizován. Měly by být podány tři injekce po 5 mg metoprololu ve dvouminutových intervalech v závislosti na hemodynamickém stavu pacienta a za trvalého monitorování EKG, krevního tlaku a tepové frekvence.
U pacientů, kteří tolerují plnou i.v. dávku metoprololu (15 mg), se 15 minut po i.v. aplikaci zahajuje perorální léčba metoprololem (Betaloc 100 mg - 50 mg, tj. polovina tablety, čtyřikrát denně, nebo odpovídající dávka přípravku Betaloc ZOK po dobu 48 hodin. Jako udržovací dávka se podává Betaloc 100 mg dvakrát denně (ráno a večer) nebo 2 tablety Betaloc ZOK 100 mg jednou denně).
U pacientů, kteří špatně tolerují plnou i.v. dávku (15 mg), se zahajuje perorální léčba nižší dávkou a velmi opatrně.
U pacientů s renální insuficiencí není nutná úprava doporučeného dávkování.
U pacientů s hepatální insuficiencí není obvykle nutné upravovat doporučené dávkování. Úprava dávkování (snížení dávky metoprololu) je však vhodná u pacientů s velmi závažnou poruchou funkce jater (např. u pacientů s těžkou jaterní cirhózou a portokavální anastomózou).
U starších pacientů není nutná úprava dávkování.
Zkušenosti s podáváním přípravku Betaloc 1 mg/ml dětem jsou omezené. Z tohoto důvodu se nedoporučuje přípravek podávat dětem.
(cs)
|