salt:hasText
| - Po nižších dávkách haloperidolu (1 až 2 mg denně) nejsou nežádoucí účinky časté; pokud vzniknou, bývají mírné a přechodné. Vyšší dávky vyvolávají nežádoucí účinky častěji.
Poruchy krve a lymfatického systému
Ojediněle byl hlášen mírný, obvykle přechodný pokles počtu krevních buněk. Vzácně byla hlášena agranulocytóza, trombocytopenie a přechodná leukopenie, obvykle při podání haloperidolu spolu s jinými léky.
Poruchy imunitního systému
Hypersenzitivní reakce včetně anafylaktické reakce.
Endokrinní poruchy
Hormonální účinky antipsychotik a neuroleptik zahrnují hyperprolaktinemii.
Poruchy metabolismu a výživy
Příležitostně bylo hlášeno snížení chuti k jídlu, velmi vzácně hypoglykemie a nepřiměřená sekrece antidiuretického hormonu.
Psychiatrické poruchy
Jsou hlášeny příležitostně a zahrnují: depresi, agitaci, nespavost, stav zmatenosti, patrnou exacerbaci psychotických symptomů (včetně halucinací), sexuální dysfunkce.
Poruchy nervového systému
Neurologické nežádoucí účinky jsou nejčastější: sedace, bolest hlavy, záchvaty typu grand mal, závratě, spavost.
Extrapyramidové příznaky
Tak jako po všech neuroleptikách se i po haloperidolu mohou objevit extrapyramidové příznaky, např. tremor, svalová rigidita, zvýšená salivace, bradykineze, akineze, akatizie, dystonie, okulogyrická krize a dystonická reakce laryngu.
V případě potřeby je možné předepsat antiparkinsonika anticholinergního typu; nemají se však předepisovat rutinně jako preventivní opatření, protože by mohla snížit účinnost haloperidolu.
Tardivní dyskineze
Po haloperidolu, tak jako po všech ostatních antipsychotikách, se u některých pacientů může objevit tardivní dyskineze po dlouhodobé terapii nebo po ukončení aplikace látky.
Syndrom charakterizují zejména rytmické mimovolní pohyby jazyka, obličeje, úst nebo čelistí. Manifestace může být u některých pacientů trvalá. Jemné červovité pohyby jazyka mohou představovat časný projev tardivní dyskineze. Celý syndrom může být maskován při opětovném zahájení terapie, při zvyšování dávky anebo při přechodu na jiné antipsychotikum. Léčbu je třeba co nejdříve ukončit.
Maligní neuroleptický syndrom
Podobně jako po jiných antipsychotikách se i po haloperidolu může vyvinout maligní neuroleptický syndrom (NMS) - vzácná idiosynkratická reakce charakterizovaná hypertermií, generalizovanou svalovou rigiditou, nerovnováhou autonomního nervového systému, poruchami vědomí, komatem a zvýšenými plasmatickými hladinami kreatinfosfokinázy CPK. K časným příznakům syndromu patří často hypertermie. V těchto případech je třeba terapii antipsychotikem okamžitě ukončit a doporučuje se zahájit podpůrnou terapii a pečlivé monitorování pacienta.
Poruchy oka
Příležitostně se může vyskytnout rozmazané vidění a okulogyrická krize.
U starších osob se může vyskytnout ataka glaukomu s uzavřeným úhlem.
Srdeční poruchy
Příležitostně byla hlášena tachykardie, ventrikulární arytmie, včetně fibrilace komor a komorové tachykardie a srdeční zástavy, převážně během parenterálního užití haloperidolu. Vyskytly se případy náhlé nevysvětlené smrti.
Tyto nežádoucí účinky se vyskytují častěji při podávání vyšších dávek a u predisponovaných pacientů.
Cévní poruchy
V souvislosti s antipsychotiky byly hlášeny případy venózního embolismu, včetně plicní embolie a infarktu a případy hluboké žilní trombózy – frekvence není známá.
Příležitostně byla hlášena hypotenze, méně častěji hypertenze.
Gastrointestinální poruchy
Byla hlášena nauzea, zvracení, dyspepsie, sucho v ústech, hypersalivace a zácpa.
Poruchy jater a žlučových cest
Byly hlášeny izolované případy abnormální funkce jater nebo hepatitidy (nejčastěji cholestatické), žloutenka.
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Příležitostně se může vyskytnout hyperhidróza. Vzácně byly pozorovány hypersenzitivní reakce jako je kožní vyrážka, kopřivka, fotosenzitivní reakce, exfoliativní dermatitida a erythema multiforme.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Může se vyskytnout svalová rigidita.
Poruchy ledvin a močových cest
Příležitostně se může vyskytnout retence moči.
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Může se vyskytnout oligo- nebo amenorhea, galaktorhea, a gynekomastie. Příležitostně se může vyvinout priapismus, erektilní dysfunkce, poruchy ejakulace.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Mohou se vyskytnout periferní otoky.
Vyšetření
Kolísání tělesné teploty, snížená hladina antidiuretického hormonu v krvi, prodloužení QT na EKG, torsade de pointes, snížení počtu červených krvinek, snížení počtu bílých krvinek, snížení hmotnosti, zvýšení hmotnosti.
(cs)
|