salt:hasText
| - Klinické známky předávkování :
Centrální nervový systém: neklid, zmatenost, dýchací obtíže, nezřetelná artikulace, nervozita, podrážděnost.
Muskarinové účinky: rozmazané vidění, těžká diarea, výrazné zvýšení salivace, těžké zvracení, povrchní a zrychlené dýchání, bradykardie, křeče nebo bolesti žaludku, neobvyklá únava a slabost.
Nikotinové účinky: zvýšení svalové slabosti až paralýza (postiženy hlavně svaly horních končetin, šíje, zad a jazyk), svalové křeče nebo fascikulace.
Předávkování může vést až k cholinergní krizi (generalizovaná svalová slabost). U myastenických pacientů může být svalová slabost též známkou poddávkování či rezistence na léčbu. U pacientů s myastenia gravis je někdy obtížné odlišit cholinergní krizi, při níž je svalová slabost paradoxně vyvolána nadměrným množstvím acetylcholinu, od myastenické krize. Pro rozlišení je důležitý časový interval od podání přípravku Mestinon k objevení se prvních příznaků krize. Slabost objevující se během jedné hodiny po podání vzniká většinou jako důsledek předávkování, zatímco generalizovaná slabost objevující se po třech a více hodinách po podání bývá spíše známkou poddávkování či rezistence na léčbu.
Pokud není možné stanovit diferenciální diagnózu podle klinických příznaků, je možno užít k odlišení cholinergní a myastenické krize edrofonium.
Edrofonium (které ovšem není v ČR registrováno) u cholinergní krize svalovou slabost krátkodobě sníží.
Terapie předávkování:
- okamžité přerušení léčby pyridostigminem
- provedení endotracheální intubace a zahájení umělé plicní ventilace, vyžaduje-li to stav pacienta
- intravenózní podání atropin sulfátu (1 - 2 mg) opakovaně až do vymizení příznaků předávkování.
(cs)
|