salt:hasText
| - farmakoterapeutická skupina: Imunosupresivum
ATC kód: L04AD01
Mechanismus účinku:
Imunosupresivní účinek cyklosporinu spočívá v jeho schopnosti blokovat časnou aktivaci T-lymfocytů a inhibovat syntézu cytokinů (zejména interleukinu - 2), respektive aktivaci jejich genů na úrovni transkripce. Studium mechanismu účinku prokázalo, že cyklosporin účinkuje jako proléčivo. Ve vazbě se svým intracelulárním vazebným proteinem - cyklofilinem vytváří komplex, který se váže na intracelulární fosfatázu calcineurin a inhibuje její enzymatickou aktivitu, která je nezbytná k aktivaci cytoplazmatické podjednotky nukleárního faktoru aktivovaných T-lymfocytů (NFAT). Neaktivovaná celulární složka NFAT nemůže proniknout do jádra, tím je zablokována maturace NFAT a jím řízená transkripce genu pro IL-2.
Farmakodynamické vlastnosti ve vztahu k použití přípravku:
Cyklosporin je silné imunosupresivum prodlužující u zvířat přežívání alogenních transplantátů kůže, srdce, ledvin, pankreatu, kostní dřeně, tenkého střeva a plic. Cyklosporin tlumí reakce zprostředkované buňkami, včetně imunity vůči alotransplantátu, dále opožděnou kožní přecitlivělost, experimentální alergickou encefalomyelitidu, Freundovu adjuvantní artritidu, reakce mezi transplantátem a příjemcem (GVHD) a také tvorbu protilátek T buňkami. Na buněčné úrovni tlumí tvorbu a uvolňování lymfokinů včetně interleukinu-2 (růstového faktoru buněk T, /RFBG/). Cyklosporin blokuje klidové lymfocyty ve fázi G0 nebo G1 buněčného cyklu a aktivací T buněk tlumí uvolňování lymfokinů vyvolané antigenem. Cyklosporin působí na lymfocyty specificky a reverzibilně. Na rozdíl od cytostatik nesnižuje hemopoézu a neovlivňuje funkci fagocytů. Nemocní léčení cyklosporinem jsou méně náchylní k infekci než nemocní užívající jinou imunosupresivní léčbu. U člověka byly s použitím cyklosporinu k prevenci a k léčbě odvržení štěpu a GVHD provedeny úspěšné transplantace parenchymatózních orgánů a kostní dřeně. Léčebné účinky cyklosporinu byly prokázány také u různých stavů, o nichž se ví nebo předpokládá, že jsou autoimunitního původu.
Přehled klinických studií, ve kterých byl podáván Equoral pacientům:
53/EQ/01/PK: multicentrická, randomizovaná, srovnávací ,otevřená farmakokineticko-klinická studie převodu 70 stabilizovaných pacientů po transplantaci ledviny z Neoralu na Equoral (IVAX-CR).
54/EQ/02: multicentrické, randomizované, srovnávací ,otevřené, paralelní klinické hodnocení zaměnitelnosti Equoralu a Sandimmunu Neoral tobolky u 99 stabilizovaných pacientů po transplantaci ledviny.
236B7: Srovnávací, bioequivalenční studie cyklosporinu po opakovaném podávání Equoralu tobolky (Teva Pharmaceutical Industries Ltd.) a Sandimmunu Neoral (Novartis) tobolky u 50 stabilizovaných pacientů po transplantaci ledviny
(cs)
|