salt:hasText
| - Souběžné systematické podávání silných inhibitorů CYP3A4 jako makrolidových antibiotik (např. erytromycin a klaritromycin), léků proti plísním (např. ketokonazol a itrakonazol) a antiproteáz se nedoporučuje kvůli zvýšeným sérovým koncentracím tolterodinu u pomalých metabolizátorů CYP2D6 s (následným) rizikem předávkování (viz bod 4.4).
Souběžné podávání jiných léčivých přípravků s antimuskarinovými vlastnostmi jako amantadin, některé antihistaminy, fenotiazinová antipsychotika a tricyklická antidepresiva mohou vést k výraznějšímu léčebnému účinku a nežádoucím účinkům tolterodinu. Naproti tomu se může léčebný účinek tolterodinu snížit souběžným podáváním agonistů muskarinových cholinergních receptorů. Snížení žaludeční motility způsobené antimuskariniky může ovlivnit absorpci jiných léků.
Tolterodin může snižovat účinky prokinetik jako je metoklopramid, domperidon a cisaprid.
Souběžná léčba fluoxetinem (silný inhibitor CYP2D6) nemá za následek klinicky významnou interakci, protože tolterodin a jeho metabolit závislý na CYP2D6 , 5-hydroxymetylový tolterodin, jsou ekvipotentní.
Studie interakce s léčivými přípravky neprokázaly žádné interakce s warfarinem anebo kombinovanými perorálními antikoncepčními přípravky (etinylestradiol/levonorgestrel).
Klinická studie naznačila, že tolterodin není metabolický inhibitor CYP2D6, 2C19, 2C9, 3A4 ani 1A2. Proto se nepředpokládá zvýšení plazmatických hladin léčivých přípravků metabolizovaných těmito izoenzymy při podávání v kombinaci s tolterodinem.
(cs)
|