Development and realization of flight models of microsatellite subsystems in continuation of an existing (1996-1997) research program devoted to the technology of small satellites. The project reflects the present-day trend in improving technical parameters and reducing the size and weight. One of the expected outputs is verification and application of the developed subsystems onboard the USA-Russian SP-2 satellite with an ion engine planned to be launched in 1999. The Czech participation in SP-2includes attitude control systems and scientific payload for studying the space plasma parameters. The applicants have been invited to participate also in other projects, e.g. the Electromagnetic clean microsatellite for the orbital station MIR-ALFA or special spin-oriented microsatellite to study the isotope composition of interstellar gas. The proposed project would enable continuation of the existing research programs realised by the j Institute of Atmospheric physics and by the Faculty of Mathemat (en)
Vývoj a realizace palubních systémů mikrosatelitů jako pokračování prací v oblasti technologie malých družic, které vrcholily vypuštěním družic Magion 4 a 5. Projekt reaguje na současný trend vývoje malých družic směrem k dalšímu zlepšení technických parametrů při současném zmenšení rozměrů a hmotnosti. Součástí projektu a očekávaným konkrétním výstupem je ověření a využití navržených systémů na oběžné dráze v rámci americko-ruského projektu SP-2 družice s iontovým motorem s předpokládaným startem v roce 1999. Česká strana se projektu zúčastní jako autor systému orientace a autonomního bloku pro měření fyzikálních vlastností okolního prostředí. Navrhovaný grantový projekt vytváří předpoklady pro pokračování vývoje a realizace kosmických technologií na pracovištích ÚFA AVČR a MFF UK a je výchozím předpokladem pro českou účast v budoucích mezinárodních projektech, k jejichž přípravě byl ÚFA přizván. Kromě SP-2 jsou to např. Elektromagneticky čistá družice pro orbitální kosmickou stanici MIR-ALFA nebo
Za hlavní odborný přínos projektu lze považovat zejména nové výsledky měření družic MAGION, modernizaci telemetrické pozemní stanice a nové poznatky o fyzikálních vlastnostech kosmického prostředí. Význam projektu pro jiné obory je vzhledem k šířce zkoum (cs)