About: Etnografický atlas Čech, Moravy a Slezska: Stav a perspektivy výzkumu     Goto   Sponge   Distinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The text summarizes the history and present state of the ethnocartographic research in the Czech Lands. It accentuates the fact that, in spite of the relatively high prestige of ethnocartography in many European countries and in spite of repeated efforts of several representants of our ethnocartography, „classical“ ethnographic atlas was never realized in the Czech Republic and probably will never be realized in the future due to several reasons. The causes of neglect or even negation of ethnocartographic research are mostly due to organizational and ideological reasons. The present-day Czech research must, therefore, face numerous specifi c tasks and problems that infl uence the concept and contents of the ethnographic atlas. From the nowadays already anachronistic effort to map the „whole“ of traditional culture the concept of the Ethnographic Atlas of Bohemia, Moravia and Silesia moved in the direction of spatial documentation and analysis of partial, selected aspects. The second important feature is the giving up of fi eld research and the general use of questionnaires in the process of the collection of the data, instead of the analysis of written and iconographical sources. The basic conceptual and theoretical-methodological bases of the work on the atlas can be resumed as follows: the consistent application of territorial, not ethnical principle for collection and analysis of the data; the focus on the time period between the second half of the 18th century and the beginning of the 20th century; liberal choice of localities, preference given to statistical and proto-statistical data; consistent application of modern technological devices – especially geographic information system (GIS). (en)
  • Příspěvek sumárně představuje minulost a současnost etnokartografického výzkumu v českých zemích. Je v něm poukázáno především na to, že přes značný význam, který byl a je etnokartografii přikládán v řadě evropských zemí i přes opakované snahy některých představitelů našeho národopisu/etnografie, na území ČR k vypracování „klasického“ etnografického atlasu nikdy nedošlo a z řady důvodů už ani dojít nemůže. Důvody zanedbání či přímo negace etnokartografických výzkumů lze hledat zejména v rovině organizační a ideologické. Soudobý český výzkum se proto musí vyrovnávat s řadou specifických úkolů a problémů, které ovlivňují koncepci a náplň etnografického atlasu. Od dnes poněkud anachronické snahy o zmapování „celé“ tradiční kultury se koncepce Etnografického atlasu Čech, Moravy a Slezska odklonila směrem k prostorové dokumentaci a analýze jejích dílčích vybraných prvků. Druhým rysem je rezignace na terénní výzkum a masové užívání dotazníků při sběru dat ve prospěch práce s písemnými a ikonografickými prameny. Hlavní koncepční a teoreticko-metodologická východiska atlasové práce lze shrnout následovně: důsledné uplatňování územního nikoliv etnického principu při sběru a vyhodnocení dat, soustředění se na časovou perspektivu 2. poloviny 18. – počátku 20. století, volný výběr lokalit, preference statistických a protostatistických pramenů, důsledná aplikace moderních technologických prostředků – zejména GIS.
  • Příspěvek sumárně představuje minulost a současnost etnokartografického výzkumu v českých zemích. Je v něm poukázáno především na to, že přes značný význam, který byl a je etnokartografii přikládán v řadě evropských zemí i přes opakované snahy některých představitelů našeho národopisu/etnografie, na území ČR k vypracování „klasického“ etnografického atlasu nikdy nedošlo a z řady důvodů už ani dojít nemůže. Důvody zanedbání či přímo negace etnokartografických výzkumů lze hledat zejména v rovině organizační a ideologické. Soudobý český výzkum se proto musí vyrovnávat s řadou specifických úkolů a problémů, které ovlivňují koncepci a náplň etnografického atlasu. Od dnes poněkud anachronické snahy o zmapování „celé“ tradiční kultury se koncepce Etnografického atlasu Čech, Moravy a Slezska odklonila směrem k prostorové dokumentaci a analýze jejích dílčích vybraných prvků. Druhým rysem je rezignace na terénní výzkum a masové užívání dotazníků při sběru dat ve prospěch práce s písemnými a ikonografickými prameny. Hlavní koncepční a teoreticko-metodologická východiska atlasové práce lze shrnout následovně: důsledné uplatňování územního nikoliv etnického principu při sběru a vyhodnocení dat, soustředění se na časovou perspektivu 2. poloviny 18. – počátku 20. století, volný výběr lokalit, preference statistických a protostatistických pramenů, důsledná aplikace moderních technologických prostředků – zejména GIS. (cs)
Title
  • Etnografický atlas Čech, Moravy a Slezska: Stav a perspektivy výzkumu
  • Etnografický atlas Čech, Moravy a Slezska: Stav a perspektivy výzkumu (cs)
  • Ethnographic Atlas of Bohemia, Moravia and Silesia: State and perspectives of research (en)
skos:prefLabel
  • Etnografický atlas Čech, Moravy a Slezska: Stav a perspektivy výzkumu
  • Etnografický atlas Čech, Moravy a Slezska: Stav a perspektivy výzkumu (cs)
  • Ethnographic Atlas of Bohemia, Moravia and Silesia: State and perspectives of research (en)
skos:notation
  • RIV/68378076:_____/12:00378992!RIV13-GA0-68378076
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GAP410/11/1287)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 1
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 134895
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68378076:_____/12:00378992
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Ethnological atlas of Bohemia; Moravia and Silesia; ethnocartography; methodology; research overview; geographic information system (GIS); vernacular architecture (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [4807C4C4F3A7]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Český lid, Etnologický časopis
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 99
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Woitsch, Jiří
http://linked.open...ain/vavai/riv/wos
  • 000302189800004
issn
  • 0009-0794
number of pages
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 76 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software