salt:hasText
| - Antidiabetika:
Levothyroxin může snižovat hypoglykemický účinek antidiabetik. U diabetiků je proto nutné pravidelně kontrolovat hladinu glukózy v krvi, a to zejména na začátku léčby hormony štítné žlázy, a v případě potřeby upravit dávkování antidiabetik.
Deriváty kumarinu:
Levothyroxin může zvyšovat účinek derivátů kumarinu, protože vytěsňuje antikoagulancia z vazby na plasmatické bílkoviny. Při souběžné léčbě je proto nutné provádět pravidelné kontroly krevní srážlivosti a je-li to vhodné, upravit (snížit) dávkování antikoagulancia.
Pryskyřice fungující jako iontoměniče:
Pryskyřice fungující jako iontoměniče, např. kolestyramin, kolestipol, kolesevelam nebo vápenaté a sodné soli kyseliny polystyrensulfonové, inhibují absorpci levothyroxinu, a nesmějí být proto užity dříve než za 4–5 hodin po užití přípravku Letrox.
Léčivé přípravky vážící žaludeční kyseliny s obsahem hliníku, přípravky obsahující železo, přípravky obsahující vápník :
Absorpce levothyroxinu se může snížit při současném podání přípravků vážících žaludeční kyseliny s obsahem hliníku (antacida, sukralfát), léčivých přípravků obsahujících železo a léčivých přípravků obsahujících vápník. Proto musí být Letrox podán nejméně 2 hodiny před výše uvedenými přípravky.
Sevelamer a lanthanum karbonát:
Sevelamer a lanthanum karbonát mohou pravděpodobně snižovat biologickou dostupnost levothyroxinu (viz také bod 4.4).
Inhibitory tyrosinkinázy:
Inhibitory tyrosinkinázy (např. imatinib, sunitinib) mohou snižovat účinnost levothyroxinu. Proto se doporučuje kontrolovat pacienty s ohledem na změny funkce štítné žlázy na začátku a na konci současné léčby. Je-li to vhodné, dávkování levothyroxinu musí být upraveno.
Propylthiouracil, glukokortikoidy a beta-blokátory:
Tyto látky inhibují přeměnu T4 na T3.
Amiodaron a jodované kontrastní látky mohou – vzhledem k vysokému obsahu jodu – vyvolat hypertyreózu nebo hypotyreózu. U pacientů s uzlovitou strumou a možným nezjištěným autonomním původem onemocnění je proto nutná zvýšená opatrnost. Vzhledem k tomuto účinku amiodaronu na funkci štítné žlázy může být potřebná úprava dávkování přípravku Letrox.
Salicyláty, dikumarol, furosemid, klofibrát, fenytoin:
Salicyláty, dikumarol, vysoké dávky furosemidu (250 mg), klofibrát, fenytoin a další látky mohou vytěsňovat levothyroxin z vazby na plasmatické bílkoviny, což může vést ke zvýšení plasmatické hladiny volného tyroxinu (FT4).
Kontraceptiva obsahující estrogeny, léčivé přípravky k hormonální substituci po menopauze:
Při užívání kontraceptiv obsahujících estrogeny nebo postmenopauzálních hormonálních substitučních přípravků se může potřeba levothyroxinu zvýšit.
Sertralin, chlorochin/proguanil:
Tyto látky snižují účinnost levothyroxinu a zvyšují hladinu TSH v séru.
Přípravky indukující enzymy:
Barbituráty, rifampicin, karbamazepin a další léčivé přípravky, které mohou indukovat jaterní enzymy, mohou zvyšovat jaterní clearance levothyroxinu.
Inhibitory proteázy:
Existují zprávy o ztrátě terapeutického účinku levotyroxinu, je-li podáván současně s lopirnavirem/ritonavirem. Proto by u pacientů užívajících současně levothyroxin a inhibitory proteázy měly být pečlivě kontrolovány klinické příznaky a funkce štítné žlázy.
Výrobky ze sóji mohou snižovat absorpci levothyroxinu ve střevech. U dětí, které dostávaly stravu obsahující sóju a byly léčeny levothyroxinem kvůli vrozené hypotyreóze, bylo zaznamenáno zvýšení hladin TSH v séru. Aby bylo dosaženo normálních hladin T4 a TSH v séru, jsou obvykle nutné vysoké dávky levothyroxinu. Na začátku a na konci sójové diety je potřebná pečlivá kontrola hladiny T4 a TSH v séru; je-li to vhodné, může být potřebná i úprava dávkování levothyroxinu.
(cs)
|