salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Antiglaukomatika a miotika, analoga prostaglandinů, ATC kód: S01EE01
Léčivá látka latanoprost, analog prostaglandinu F2α, je selektivní agonista prostanoidních FP receptorů, který snižuje nitrooční tlak zvýšením odtoku nitrooční tekutiny. Snížení nitroočního tlaku u člověka začíná za tři až čtyři hodiny po podání a maximálního účinku je dosaženo za osm až dvanáct hodin. Snížení tlaku je zachováno po dobu nejméně 24 hodin.
Studie na zvířatech a lidech ukazují, že hlavním mechanismem účinku je zvýšený odtok uveosklerální cestou, ačkoliv u člověka bylo hlášeno jisté urychlení odtoku (snížení odtokového odporu).
Pivotní studie prokázaly, že LATANOPROST POS je účinný v monoterapii. Dále byly provedeny klinické studie hodnotící kombinované použití. Ty zahrnují studie, které ukazují, že latanoprost je účinný v kombinaci s beta-adrenergními antagonisty (timolol). Krátkodobé studie (1 nebo 2 týdny) ukazují, že je účinek latanoprostu v kombinaci adrenergními agonisty (dipivalyl-epinefrin) a perorálními inhibitory karboanhydrázy (acetazolamid) aditivní a s cholinergními agonisty (pilokarpinem) alespoň částečně aditivní.
Klinické studie ukázaly, že latanoprost nemá významný účinek na tvorbu nitrooční tekutiny. Nebylo zjištěno, že by latanoprost měl jakýkoli účinek na bariéru mezi nitrooční tekutinou a krví.
Latanoprost při použití klinické dávky a ve studiích na opicích neměl žádné nebo jen zanedbatelné účinky na nitrooční krevní oběh. Při topické léčbě se však může vyskytnout mírná až středně závažná konjunktivální nebo episklerální hyperemie.
Chronická léčba latanoprostem u očí opic, které podstoupily extrakapsulární extrakci čočky, neovlivnila krevní cévy v sítnici, jak bylo zjištěno fluoresceinovou angiografií.
Během krátkodobé léčby latanoprost nezpůsobil u člověka únik fluoresceinu v zadním segmentu pseudofakických očí.
Nebylo zjištěno, že by latanoprost v klinických dávkách měl jakékoli významné farmakologické účinky na kardiovaskulární nebo respirační systém.
�
Pediatrická populace
Účinnost latanoprostu u pediatrických pacientů ve věku ≤ 18 let byl prokázán ve 12 týdenní dvojitě maskované klinické studii porovnávající latanoprost s timololem u 107 pacientů s diagnózou oční hypertenze a dětského glaukomu. Novorozenci byli narození nejméně po 36. týdnu těhotenství. Pacienti dostávali buď 0,005 % latanoprost jednou denně, nebo 0,5% timolol (nebo volitelně u subjektů mladších než 3 roky 0,25 % timolol) dvakrát denně. Hlavním koncovým ukazatelem účinnosti bylo průměrné snížení nitroočního tlaku (IOP) ve 12. týdnu studie v porovnání s výchozím stavem. Střední snížení IOP bylo u skupin s latanoprostem a timololem podobné. Ve všech hodnocených věkových skupinách (věk 0 až < 3 roky, 3 až < 12 let a 12 až 18 let) bylo průměrné snížení IOP ve 12. týdnu ve skupině s latanoprostem podobné jako ve skupině s timololem. V pediatrické klinické studii však byly údaje o účinnosti ve věkové skupině 0 až < 3 roky založeny na pouze 13 pacientech s latanoprostem a u 4 pacientů ve věkové skupině 0 až < 1 rok nebyla prokázána žádná relevantní účinnost. Nejsou k dispozici žádná data týkající se předčasně narozených dětí (před 36. týdnem těhotenství).
Snížení IOP u subjektů v podskupině s primárním kongenitálním/infantilním glaukomem (PCG) bylo u skupiny s latanoprostem podobné jako u skupiny s timololem. Podskupina s non-PCG (např. s juvenilním glaukomem s otevřeným úhlem, afakickým glaukomem) vykazovala podobné výsledky jako podskupina s PCG.
Účinek na IOP byl pozorován po prvním týdnu léčby a byl zachován po celé 12týdenní období trvání studie, stejně jako u dospělých.
Tabulka: Snížení IOP (mmHg) ve 12. týdnu ve skupinách podle aktivní léčby a výchozí diagnózy
Latanoprost
N=53
Timolol
N=54
Výchozí průměr (SE)
27,3 (0,75)
27,8 (0,84)
Změna ve 12. týdnu v porovnání s výchozím průměrem*(SE)
-7,18 (0,81)
-5,72 (0,81)
p-hodnota vs. timolol
0,2056
PCG
N=28
Non-PCG
N=25
PCG
N=26
Non-PCG
N=28
Výchozí průměr (SE)
26,5 (0,72)
28,2 (1,37)
26,3 (0,95)
29,1 (1,33)
Změna ve 12. týdnu v porovnání s výchozím průměrem*(SE)
-5,90 (0,98)
-8,66 (1,25)
-5,34 (1,02)
-6,02 (1,18)
p-hodnota vs. timolol
0,6957
0,1317
SE: standardní chyba
*Upravený odhad na základě modelu analýzy kovariance (ANCOVA).
(cs)
|