salt:hasText
| - Přípravek Eglymad se musí užívat krátce před jídlem nebo během jídla.
Pokud jí pacient nepravidelně nebo jídlo zcela vynechá, může vést léčba přípravkem Eglymad k hypoglykemii. Mezi možné symptomy hypoglykemie patří: bolest hlavy, vlčí hlad, nauzea, zvracení, malátnost, ospalost, poruchy spánku, neklid, agresivita, porucha koncentrace, porucha ostražitosti a reaktivity, deprese, zmatenost, poruchy řeči a vidění, afázie, třes, parézy, poruchy čití, závratě, bezmocnost, ztráta sebekontroly, delirium, cerebrální křeče, somnolence a ztráta vědomí až koma, mělké dýchání a bradykardie.
Navíc se mohou projevit známky adrenergní kontraregulace, jako jsou pocení, studená a vlhká kůže, úzkost, tachykardie, hypertenze, palpitace, angina pectoris a srdeční arytmie.
Klinický obraz závažného hypoglykemického záchvatu může připomínat cévní mozkovou příhodu. Symptomy lze téměř vždy rychle zvládnout okamžitým podáním sacharidů. Umělá sladidla nemají žádný účinek.
Ze zkušenosti s jinými deriváty sulfonylurey je známo, že navzdory úvodním úspěšným protiopatřením se může hypoglykemie opakovat.
Závažná hypoglykemie nebo prolongovaná hypoglykemie kontrolovaná pouze dočasně obvyklými dávkami cukru vyžaduje bezprostřední léčbu a v některých případech i hospitalizaci.
Faktory, které vedou k hypoglykemii:
- neochota či (zejména u starších pacientů) neschopnost spolupracovat,
- podvýživa, nepravidelný příjem potravy či vynechávání jídel nebo období hladovění,
- nerovnováha mezi fyzickým výdejem a příjmem sacharidů,
- změny diety,
- konzumace alkoholu, zvláště v kombinaci s vynecháváním jídel,
- poškození renálních funkcí,
- těžká porucha jaterních funkcí,
- předávkování přípravkem Eglymad,
- některá nekompenzovaná onemocnění endokrinního systému ovlivňující metabolismus sacharidů nebo kontraregulační mechanismy hypoglykemie (například některé poruchy funkce štítné žlázy, adenohypofýzy nebo nedostatečnost kůry nadledvin),
- současné podávání některých jiných léků (viz bod 4.5).
Léčba přípravkem Eglymad vyžaduje pravidelné sledování koncentrací glukózy v krvi a moči. Dále se doporučuje stanovení podílu glykosylovaného hemoglobinu.
Pravidelné sledování funkce jater a hematologických parametrů (zvláště leukocytů a trombocytů) je během léčby přípravkem Eglymad nezbytné.
Ve stresových situacích (např. nehody, akutní operace, infekce spojená s horečkou) může být indikován dočasný přechod na inzulin.
Dosud není zkušenost s podáváním glimepiridu pacientům se závažnou poruchou funkce jater nebo pacientům na hemodialýze. U těchto pacientů je indikováno převedení na léčbu inzulínem.
Léčba pacientů s G6PD-deficiencí deriváty sulfonylurey může vést k hemolytické anémii. Protože glimepirid patří do skupiny derivátů sulfonylurey, je třeba u pacientů s G6PD-deficiencí opatrnosti a má být uvažováno o alternativní léčbě s jinými léky než deriváty sulfonylurey.
Eglymad obsahuje laktózu. Tento léčivý přípravek nesmí užívat pacienti se vzácnou hereditární intolerancí galaktózy, s vrozeným deficitem laktázy nebo s malabsorpcí glukózy a galaktózy.
(cs)
|