salt:hasText
| - Poznámka: Informace o předepisování souběžné podávaných léků je nutno konzultovat, aby se rozpoznaly potenciální interakce.
Vliv jiných léčivých přípravků na přípravek JANGEE 0,03MG/3MG .
Interakce mezi perorálními kontraceptivy a dalšími léčivými přípravky mohou vést k intermenstruačnímu krvácení a/nebo selhání antikoncepce. V literatuře byly popsány následující interakce.
Jaterní metabolismus
Interakce se může objevit s léky, které indukují jaterní enzymy, což může mít za následek zvýšenou clearance pohlavních hormonů (např. fenytoin, barbituráty, primidon, karbamazepin, rifampicin, bosentan a léčiva k léčbě HIV (ritonavir, nevirapine) a zřejmě také oxkarbazepin, topiramat, felbamat, griseofulvin a přípravky obsahující třezalku tečkovanou ( Hypericum perforatum )). Indukce enzymů je obecně nejvyšší kolem 10. dne užívání a může přetrvávat ještě 4 týdny po vysazení přípravku.
Interference s enterohepatální cirkulací
Selhání kontracepce bylo popsáno i při užívání antibiotik jako peniciliny a tetracykliny. Mechanismus tohoto účinku ještě nebyl zcela objasněn.
Postup
Ženy s krátkodobou léčbou některým přípravkem z výše uvedených skupin léků nebo jednotlivými léčivými látkami (látky indukující jaterní enzymy) kromě rifampicinu by měly přechodně použít navíc k užívání COC ještě bariérovou metodu kontracepce po dobu léčby a ještě následujících 7 dní po jejím ukončení.
Ženy užívající rifampicin by měly používat navíc bariérovou metodu kontracepce po dobu léčby přípravkem a ještě následujících 28 dnů po jejím ukončení.
Ženám, které dlouhodobě užívají léčivé látky indukující jaterní enzymy, se doporučuje uživát jinou spolehlivou, nehormonální kontracepční metodu.
Užívá-li žena antibiotika (kromě rifampicinu, viz výše), měla by používat bariérovou metodu kontracepce ještě 7 dnů po ukočení léčby.
Pokud léčba zasáhne do období posledních tablet v blistru COC, tablety s placebem se zlikvidují a další balení COC by mělo být načato ihned.
Hlavní metabolity drospirenonu v lidské plazmě se tvoří bez působení systému cytochromu P450. Je proto nepravděpodobné, že inhibitory tohoto enzymového systému ovlivňují metabolismus drospirenonu.
Vliv přípravku JANGEE 0,03MG/3MG na jiné léčivé přípravky
Orální kontraceptiva mohou ovlivňovat metabolismus některých jiných léčivých látek. V souladu s tím mohou buď zvyšovat (např. cyklosporin) nebo snižovat (např. lamotrigin) plazmové a tkáňové koncentrace.
Na základě in vitro inhibičních studií a na studiích interakcí in vivo na dobrovolnících - ženách, které užívaly omeprazol, simvastatin a midazolam jako substrát, se ukázalo, že interakce drospirenonu v dávce 3 mg s metabolismem jiných léčivých látek je nepravděpodobná.
Jiné interakce
U pacientek bez insuficience ledvin souběžné podávání drospirenonu a inhibitorů ACE nebo NSIAD neprokázalo signifikantní účinek na kalium v séru. Nicméně konkomitantní užívání přípravku JANGEE 0,03MG/3MG s antagonisty aldosteronu nebo kalium šetřícími diuretiky studováno nebylo. V tomto případě je třeba před prvním cyklem léčby provést testy kalia v séru. Viz rovněž 4.4.
Laboratorní testy
Použití kontraceptivních steroidů může ovlivnit výsledky určitých laboratorních testů včetně biochemických parametrů funkce jater, štítné žlázy, nadledvinek a ledvin, hladiny proteinů (nosiče) v plazmě, např. globulinu vážícího kortikosteroid a lipidové/lipoproteinové frakce, parametrů metabolismu uhlovodanů a parametrů koagulace a fibrinolýzy. Změny obecně zůstávají v rozsahu normálních laboratorních hodnot. Drospirenon způsobuje zvýšení plasmatické aktivity reninu a plasmatického aldosteronu svoji mírnou antimineralokortikoidní aktivitou.
(cs)
|