salt:hasText
| - Těhotenství
Nejsou dostupná data o použití Axanum u těhotných žen.
Axanum se nesmí podávat v průběhu těhotenství, pokud klinický stav ženy nevyžaduje léčbu esomeprazolem/kyselinou acetylsalicylovou.
Kyselina acetylsalicylová
Od začátku šestého měsíce těhotenství mohou všechny inhibitory prostaglandin‑syntetázy vyvolat u plodu projevy:
kardiopulmonální toxicity (s předčasným uzavřením „ductus arteriosus“ a plicní hypertenzi);
dysfunkce ledvin, která může progredovat do renálního selhání s oligohydramnionem;
inhibice funkce trombocytů.
u matky na konci těhotenství a u novorozence:
možnost prodloužení času krvácení, antiagregační účinek se může projevit i při velmi nízkých dávkách;
může inhibovat kontrakce dělohy vedoucí k oddálení a prodloužení porodu.
Tyto antiagregační účinky a inhibice kontrakcí dělohy jsou reverzibilní po vysazení léčby.
Podávání kyseliny acetylsalicylové v průběhu 5 dnů před očekávaným porodem vede ke zvýšenému krvácení u matky i plodu/novorozence. Kyselina acetylsalicylová by se měla indikovat v posledním trimestru těhotenství pouze po pečlivém zvážení a v nízkých dávkách. Dávka 150 mg/den by neměla být překračována (pouze jedna tableta denně). Kyselina acetylsalicylová by se neměla podávat několik dnů před očekávaným porodem.
Esomeprazol
U esomeprazolu jsou dostupné omezené klinické údaje o použití v průběhu těhotenství. U racemické směsi, omeprazolu, dostupné údaje od velkého počtu těhotných žen a ukazují, že omeprazol nevyvolává malformace ani nemá toxické účinky na plod. Studie na zvířatech neukazují na přímé nebo nepřímé škodlivé účinky esomeprazolu s ohledem na embryonální/fetální vývoj. Studie na zvířatech u racemické směsi neukazují na přímé či nepřímé škodlivé účinky s ohledem na průběh březosti, průběh vrhu a postnatální vývoj. Při předpisu těhotným ženám je třeba opatrnosti.
Kojení
U kombinace esomeprazolu s kyselinou acetylsalicylovou nebyly provedeny žádné klinické studie u kojích žen.
Kyselina acetylsalicylová se vylučuje v malých množstvích do mateřského mléka u lidí.
Není známo, zda se esomeprazol vylučuje do mateřského mléka u lidí. Nebyly provedeny žádné klinické studie s esomeprazolem u kojících žen.
Vždy je třeba se rozhodovat, zda přerušit kojení nebo přerušit léčbu přípravkem Axanum s ohledem na prospěšnost kojení pro dítě a prospěšnost léčby pro matku.
Fertilita
Existují určité důkazy, že léčivé přípravky, které inhibují syntézu prostaglandinů, mohou mít negativní vliv na plodnost u žen účinkem na ovulaci. Tento účinek je reverzibilní po vysazení léčby.
(cs)
|