salt:hasText
| - Onemocní-li pacient léčený gabapentinem akutní pankreatitidou, je třeba zvážit ukončení léčby (viz bod 4.8).
Přestože nebyl u gabapentinu pozorován rebound fenomén, náhlé vysazení antikonvulziv u epileptických pacientů může přivodit status epilepticus (viz bod 4.2).
Tak jako u jiných antiepileptických přípravků se po použití gabapentinu může u některých pacientů objevit zvýšení frekvence záchvatů nebo nový typ záchvatů.
Tak jako u jiných antiepileptických přípravků bývá pokus o vysazení přídatné antiepileptické léčby u refrakterních pacientů, kteří dosud užívali více než jeden antiepileptický přípravek, a zavedení monoterapie gabapentinem, málo úspěšný.
Gabapentin není účinný při léčbě primárně generalizovaných záchvatů jako jsou absence a může u některých pacientů tyto záchvaty zhoršit. Proto je třeba u pacientů se smíšenými záchvaty včetně absencí gabapentin používat s opatrností.
U pacientů ve věku 65 let a více nebyly prováděny systematické studie s gabapentinem. V jedné dvojitě zaslepené studii neuropatické bolest se u pacientů ve věku 65 let a více objevily častěji než u mladších pacientů: neuropatická, bolest, somnolence, periferní otoky a astenie. Klinické výzkumy u této věkové skupiny ovšem nenaznačují, že by byl profil nežádoucích účinků jiný než u mladších pacientů.
Účinky dlouhodobé léčby (přesahující 36 týdnů) gabapentinem na učení, inteligenci a vývoj dětí a dospívajících nebyly studovány. Přínosy dlouhodobé léčby je nutné zvážit vzhledem k případnému riziku léčby.
Sebevražedná představivost a sebevražedné chování byly pozorovány u pacientů léčených antiepileptiky u některých indikací. Meta-analýza randomizovaných placebem kontrolovaných klinických studií prováděných u pacientů léčených antiepileptiky také prokázala mírné zvýšení rizika sebevražedné představivosti a sebevražedného chování. Mechanizmus tohoto rizika není znám a dostupná data nevyloučila možnost zvýšeného rizika pro gabapentin.
Proto by pacienti měli být pečlivě sledováni pro výskyt sebevražedné představivosti a sebevražedného chování a mělo by se u nich zvážit vhodná léčba. Pacienti (a jejich ošetřovatelé) by měli být informováni, že pokud se objeví příznaky sebevražedné představivosti a sebevražedného chování, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Laboratorní testy
Falešně pozitivní výsledky mohou být získány při semikvantitativním stanovení celkové bílkoviny v moči testovacími proužky. Z těchto důvodů se doporučuje ověřit takovýto pozitivní výsledek proužkového testu metodami založenými na různých analytických principech jako je Biuretova metoda, turbidimetrická nebo barvivo vážící metoda a nebo použít tyto alternativní metody hned na počátku.
300 mg tvrdá tobolka: obsahuje oranžovou žluť (E110), která může způsobit alergické reakce.
(cs)
|