salt:hasText
| - Absorpce
Biologická dostupnost azithromycinu po perorálním podání je přibližně 37 %. Maximální plasmatické hladiny je dosaženo za 2 až 3 hodiny (Cmax po jednorázové perorální dávce 500 mg je přibližně 0,4 mg/l).
Distribuce
Kinetické studie prokázaly výrazně vyšší hladiny azithromycinu v tkáních než v plasmě (až 50krát vyšší než maximální koncentrace v plasmě), což ukazuje, že léčivá látka se silně váže ve tkáních (distribuční objem je v rovnovážném stavu přibližně 31 l/kg). Koncentrace v cílových tkáních, jako jsou plíce, mandle a prostata, po jednorázové dávce 500 mg přesahují MIC90 pravděpodobných patogenů.
V experimentálních studiích in vitro a in vivo bylo prokázáno, že azithromycin se hromadí ve fagocytech a jeho uvolňování je stimulováno aktivní fagocytózou. Podle studií na zvířatech se zdá, že tento proces přispívá k hromadění azithromycinu v tkáni.
Vazba azithromycinu na proteiny v séru je variabilní a v závislosti na koncentracích v séru se pohybuje od 50 % při koncentraci 0,05 mg/l do 12 % při koncentraci 0,5 mg/l.
Vylučování
Plasmatický poločas eliminace jasně odráží poločas vyloučení azithromycinu z tkání, který je 2 až 4 dny. Asi 12 % nitrožilně podané dávky se vyloučí v nezměněné formě během 3 dnů; většina tohoto množství během prvních 24 hodin. Hlavní cestou vylučování azithromycinu je vylučování do žluči, především v nezměněné formě.
Identifikované metabolity (vytvářené N- a O- demetylací, hydroxylací desosaminu a aglykonových kruhů a rozštěpením kladinosového konjugátu) jsou mikrobiologicky inaktivní.
Po pětidenní léčbě byla u starších dobrovolníků (starších než 65 let) pozorována mírně vyšší hodnota AUC (o 29 %) než u mladých dobrovolníků (mladších než 45 let). Tyto rozdíly však nejsou považovány za klinicky významné, proto se nedoporučuje úprava dávkování.
Farmakokinetika u zvláštních populací
Renální insuficience
Po podání jednorázové perorální dávky 1 g azithromycinu vzrostla u osob s mírnou až středně těžkou poruchou ledvin (GFR 10-80 ml/min) průměrná Cmax o 5,1 % a AUC0-120 o 4,2 % ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin (GFR > 80 ml/min). U osob s těžkou poruchou ledvin vzrostla průměrná Cmax o 61 % a AUC0-120 o 35 % ve srovnání s jedinci s normální funkcí ledvin.
Jaterní insuficience
U pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou jater neexistují žádné důkazy o významných změnách sérové farmakokinetiky azithromycinu ve srovnání s jedinci s normální funkcí jater. U těchto pacientů se zdá, že dochází ke zvýšení vyučování azithromycinu v moči, snad jako kompenzace snížené jaterní clearance.
Starší pacienti
Farmakokinetika azithromycinu u starších mužů je podobná jako u dospělých mladších jedinců; u starších žen nedochází k významnému hromadění, ačkoli byly zaznamenány vyšší maximální koncentrace (zvýšené o 30 až 50 %).
Novorozenci, kojenci, děti a dospívající
Farmakokinetika byla studována u dětí ve věku 4 měsíce až 15 let, které užívaly kapsle, granule nebo suspenzi. Při dávce 10 mg/kg podané první den, po které následovalo podání dávek 5 mg/kg 2. až 5. den, je u dětí ve věku 0,6 až 5 let dosažená hodnota Cmax 224 ug/l o něco nižší než u dospělých a u dětí ve věku 6 až 15 let dosahuje hodnota Cmax 383 ug/l. Hodnota t1/2 36 hodin u starších dětí se pohybuje v očekávaném rozpětí pro dospělé.
(cs)
|