About: http://linked.opendata.cz/resource/sukl/spc/section/SPC158206_doc-5-1     Goto   Sponge   Distinct   Permalink

An Entity of Type : salt:Section, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
salt:hasSectionTitle
  • 5.1 Farmakodynamické vlastnosti (cs)
salt:hasOrderNumber
  • 005.001
salt:hasText
  • Farmakoterapeutická skupina: selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu ATC kód : N06AB04 Mechanismus účinku Biochemické a behaviorální klinické studie prokázaly, že citalopram je účinným inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu(5-HT). Na inhibici zpětného vychytávání nevzniká tolerance ani po dlouhodobé léčbě citalopramem. Citalopram je velmi selektivním inhibitorem zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), s žádným nebo minimálním vlivem na vychytávání noradrenalinu (NA), dopaminu (DA) nebo gama aminobutyrylové kyseliny (GABA). Na rozdíl od mnoha tricyklických antidepresiv a některých novějších SSRI nemá citalopram žádnou nebo jen velmi malou afinitu k následujícím skupinám receptorů: 5-HT1A; 5-HT2; DA D1 a D2 receptorům, α1 a α2, β-adrenoreceptorům, histamin H1, muskarinovým, cholinergním, benzodiazepinovým a opioidním receptorům. Řada funkčních in vitro testů na izolovaných orgánech, stejně jako řada funkčních in vivo testů potvrdily nedostatek receptorové afinity. Absence účinků na receptory by mohla vysvětlit, proč má citalopram méně obvyklých nežádoucích účinků, jako je sucho v ústech, poruchy močového měchýře a střev, rozmazané vidění, sedace, kardiotoxicita a ortostatická hypotenze. Hlavní metabolity citalopramu jsou též SSRI, i když jejich účinnost a selektivita jsou nižší než u samotného citalopramu. Jejich selektivita je však stále vyšší než u mnohých nových SSRI. Metabolity nepřispívají k celkovému antidepresivnímu účinku. Farmakodynamické účinky Potlačení rychlého nástupu první REM fáze spánku je bráno jako ukazatel antidepresivní aktivity. Podobně jako tricyklická antidepresiva, další SSRI a inhibitory MAO, prodlužuje citalopram tuto dobu a zvyšuje podíl hlubokého spánku s pomalými vlnami. Ačkoliv se citalopram neváže na opioidní receptory, potencuje antinociceptivní účinek běžně užívaných opioidních analgetik. Po podání citalopramu byla pozorována potenciace d-amfetaminem vyvolané hyperaktivity. U lidí citalopram nenarušuje kognitivní (intelektuální funkce) a psychomotorickou výkonnost a nemá žádné, nebo jen minimální sedativní účinky ani v kombinaci s alkoholem. Citalopram neovlivňoval vylučování slin při podání jednotlivé dávky dobrovolníkům a v žádné z klinických studií u zdravých dobrovolníků signifikantně neovlivnil kardiovaskulární parametry. Citalopram nemá žádný vliv na hladiny prolaktinu a růstového hormonu v séru. V dvojitě zaslepené placebem kontrolované EKG studii u zdravých dobrovolníků byla změna oproti počáteční hodnotě QTc (měřena s korekcí dle Fridericia) 7,5 (90% CI 5,9-9,1) msec při dávce 20 mg/den a 16,7 (90% CI 15,0-18,4) msec při dávce 60 mg/den (viz bod 4.3, 4.4, 4.5, 4.8 a 4.9). (cs)
salt:hasParagraph
is salt:hasSection of
is salt:hasSubSection of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 63 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software