About: http://linked.opendata.cz/resource/sukl/spc/section/SPC157781_doc-5-3     Goto   Sponge   Distinct   Permalink

An Entity of Type : salt:Section, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
salt:hasSectionTitle
  • 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti (cs)
salt:hasOrderNumber
  • 005.003
salt:hasText
  • Vzhledem k tomu, že toxikokinetické a toxikologické studie escitalopramu a citalopramu u laboratorních potkanů prokázaly podobný profil obou zkoumaných látek, nebyla prováděna úplná obvyklá série preklinických studií. Veškeré údaje o citalopramu mohou být též extrapolovány pro escitalopram. Ve srovnávacích několikatýdenních toxikologických klinických hodnoceních s laboratorními potkany vykázaly escitalopram a citalopram v obecně toxických dávkách kardiotoxicitu včetně městnavého srdečního selhání. Kardiotoxicita souvisí mnohem pravděpodobněji s vrcholovou hodnotou plazmatické koncentrace než se systémovou expozicí (AUC). Vrcholové plazmatické koncentrace na úrovni bez účinku byly vyšší (8-krát) než koncentrace dosahované v klinické praxi, zatímco AUC pro escitalopram byla pouze 3-4-krát vyšší, než expozice dosahovaná v klinické praxi. Hodnoty AUC S-enantiomeru citalopramu byly 6–7x vyšší než v klinické praxi. Tato zjištění pravděpodobně souvisí se zvýšeným vlivem na biogenní aminy a jsou tedy druhotné k jejich primárním farmakologickým účinkům, což vede ke změně hemodynamiky ve smyslu snížení průtoku koronárními cévami a ischemii. Přesný mechanismus kardiotoxicity u potkanů však není znám. Klinické zkušenosti s citalopramem a klinická hodnocení escitalopramu nenaznačují, že by uvedená zjištění měla vliv na klinické užití. Při dlouhodobé léčbě escitalopramem a citalopramem byl u laboratorních potkanů zaznamenán zvýšený obsah fosfolipidů v některých tkáních (např. v plicích, nadvarlatech a játrech). Nálezy v nadvarlatech a játrech byly pozorovány při expozicích podobných dávkování u člověka. Tento účinek je reverzibilní po ukončení podávání. Hromadění fosfolipidů (fosfolipidóza) byla u zvířat pozorována při podávání mnoha léčiv typu amfifilních kationtů. Není známo, zda je tento fenomén nějak významný pro člověka. V toxikologickém klinickém hodnocení zaměřeném na sledování vlivu na vývoj plodu u laboratorních potkanů byl pozorován embryotoxický účinek (snížená hmotnost plodu a reverzibilní zpoždění osifikace) při hodnotách AUC přesahujících hodnoty dosahované v klinické praxi. Nebyl zaznamenán zvýšený výskyt malformací. Prenatální a postnatální klinická hodnocení prokázala snížené přežívání v období laktace při hodnotách AUC přesahujících hodnoty z klinické praxe. (cs)
salt:hasParagraph
is salt:hasSection of
is salt:hasSubSection of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 102 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software