salt:hasText
| - Následující nežádoucí účinky byly pozorovány a hlášeny při léčbě ampicilinem a sulbaktamem s touto četností: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1000 až <1/100); vzácné (≥1/10000 až <1/1000); velmi vzácné (<1/10000); není známo (nelze odhadnout z dostupných údajů).
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu injekce, flebitida, nauzea, zvracení, meteorismus a průjem. U silného a přetrvávajícího průjmu by měla být zvážena možnost potenciálně fatální pseudomembranózní kolitidy související s antibiotiky. V těchto případech má být podávání přípravku Ampicillin/Sulbactam Strides okamžitě přerušeno a zahájena vhodná léčba (např. perorální vankomycin 250 mg čtyřikrát denně). Léky inhibující peristaltiku jsou kontraindikovány.
Třída orgánových systémů
Četnost
Nežádoucí účinky
Infekce a infestace
Není známo
Přemnožení necitlivých organismů
Poruchy krve a lymfatického systému
Velmi vzácné
Hematocytologické změny jako reverzibilní a hemolytická anémie, trombocytopenie, eosinofilie a leukopenie. Porucha srážlivosti krve.
Poruchy imunitního systému
Vzácné
Mohou se objevit hypersenzitivní reakce jako kopřivka, horečka, makulopapulární exantém.
Pokud se objeví tyto příznaky, má být léčba přerušena a konzultována s lékařem.
Okamžitá reakce v podobě kopřivky obvykle znamená pravou alergii na penicilin a vyžaduje přerušení léčby.
Mohou se objevit těžké akutní hypersenzitivní reakce jako: otok obličeje, otok jazyka, otok hrtanu, zúžení dýchacích cest, těžké kožní reakce jako erythema exudativum multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza (Leyellův syndrom), tachykardie, dušnost, léková horečka, eosinofilie, sérová nemoc, hemolytická anémie, alergická vaskulitida a nefritida, hypotenze, anafylaktoidní reakce, anafylaktický šok.
Při výskytu těchto příznaků může být nezbytná okamžitá lékařská pomoc.
Kožní mykózy a penicilin mohou sdílet antigenní vlastnosti, takže hypersenzitivní reakce, které jsou pozorovány při druhém kontaktu, mohou nastat i při prvním podání penicilinu u osoby, která trpí nebo v minulosti trpěla kožní mykotickou infekcí.
Poruchy nervového systému
Méně časté
Závratě a bolesti hlavy.
Neurotoxické reakce (křeče) v případě meningitidy či epilepsie, zejména po podání vysokých dávek a při poruše funkce ledvin.
Gastrointestinální poruchy
Časté
Může se objevit nauzea, zvracení, meteorismus a průjem. Při výskytu těžkého a přetrvávajícího průjmu, je třeba zvážit možnost pseudomembranózní kolitidy související s antibiotiky, která může být život ohrožující. V těchto případech má být podávání přípravku Ampicillin/Sulbactam Strides okamžitě přerušeno a má být zahájena vhodná léčba (např. perorální vankomycin 250 mg čtyřikrát denně). Léky potlačující peristaltiku jsou kontraindikovány.
Poruchy jater a žlučových cest
Velmi vzácné
Přechodné a reverzibilní zvýšení transamináz (ALT, AST), bilirubinemie, abnormální hodnoty jaterních testů, žloutenka
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Méně časté
Vyrážka, svědění a jiné kožní reakce. Typická vyrážka po ampicilinu připomínající spalničky (exantém související s ampicilinem ), se objevuje 5 až 11 dnů po zahájení léčby a nemusí nutně představovat překážku následné léčby deriváty penicilinu.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Velmi vzácné
Přechodné a mírné zvýšení kreatinfosfokinázy (CKP)
Poruchy ledvin a močových cest
Vzácné
Intersticiální nefritida, krystalurie při vysokých intravenózních dávkách.
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Velmi časté
Intramuskulární injekce může být následována bolestí v místě vpichu.
Časté
Intravenózní podání může být následováno flebitidou nebo bolestí v místě vpichu.
Průjem.
Vzácné
Stejně jako u jiných parenterálních antibiotik byly jako primární nežádoucí účinky hlášeny bolesti v místě vpichu, zejména v souvislosti s intramuskulárním podáním. U některých pacientů se může objevit flebitida nebo reakce v místě vpichu.
Astenie, ospalost.
Nežádoucí účinky obvykle spojené se samotným ampicilinem se mohou také občas vyskytnout u kombinace ampicilin/sulbaktam: artralgie, stomatitida, černé zbarvení jazyka, agranulocytóza, dědičný angioneurotický edém, exfoliativní dermatitida a erythema multiforme a také výskyt anafylaktického šoku s hypersenzitivitou na penicilin.
(cs)
|