salt:hasText
| - U pacientů s aktivním krvácením se v první linii léčby doporučuje současné podání přípravku obsahujícího FVIII s přípravkem obsahujícím von Willebrandův faktor s nízkým obsahem FVIII.
Podobně jako při jakémkoli intravenózním podání proteinu pocházejícího z plazmy, může i při podání přípravku WILLFACT dojít k hypersenzitivním reakcím alergického typu. Pacienti musí být po celou dobu podání injekce pozorně sledováni a pečlivě pozorováni, zda se u nich neobjeví příznaky hypersenzitivní reakce. Pacienty je nutno poučit o časných příznacích hypersenzitivních reakcí, jako např. vyrážka, generalizovaná urtikárie, svírání na hrudi, dýchavičnost, hypotenze a anafylaxe. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, musí být podání okamžitě přerušeno. V případě šoku je nutno zavést standardní protišokovou léčbu.
Standardní opatření zabraňující přenosu infekce v souvislosti s používáním léčivých přípravků připravených z lidské krve nebo plazmy zahrnují pečlivý výběr dárců, testování jednotlivých odběrů krve a směsí plazmy na specifické ukazatele infekce a zařazení účinných výrobních postupů k inaktivaci/odstranění virů.
Navzdory tomu nelze při podávání léčivých přípravků připravených z lidské krve nebo plazmy možnost přenosu infekčních zárodků úplně vyloučit. To také platí pro neznámé nebo nově vznikající viry a jiné patogeny.
Přijatá opatření se považují za účinná proti obaleným virům, jako např. HIV, HBV a HCV. Tato opatření mohou mít omezenou účinnost proti neobaleným virům, jako např. HAV a parvovirus B19. Infekce parvovirem B19 může být závažná pro těhotné ženy (fetální infekce) a pro osoby s imunodeficiencí nebo zvýšenou erytropoézou (např. hemolytická anémie).
U pacientů pravidelně dostávajících von Willebrandův faktor vyrobený z lidské plazmy by se mělo zvážit příslušné očkování (proti hepatitidě A a hepatitidě B).
Nezapomeňte prosím, že při každém podání přípravku Willfact musí být zaznamenán název a číslo šarže léku, aby bylo možné zpětně přiřadit k pacientovi číslo použité šarže.
Existuje riziko výskytu trombotických příhod, zejména u pacientů se známými klinickými nebo laboratorními rizikovými faktory. Proto musí být rizikoví pacienti sledováni, zda se u nich nevyskytnou časné známky trombózy. Měla by být zavedena profylaxe žilní tromboembolie v souladu s aktuálními doporučeními.
Ošetřující lékař si musí být vědom toho, že nepřetržitá léčba přípravkem obsahujícím spolu s vWF také FVIII může vést k nadměrnému zvýšení FVIII:C. U pacientů dostávajících přípravky obsahující spolu s von Willebrandovým faktorem také faktor VIII je nutno monitorovat plazmatické hladiny FVIII:C, aby se zabránilo trvalým nadměrným plazmatickým hladinám FVIII:C, které by mohly zvyšovat riziko trombotických příhod.
U pacientů s von Willebrandovou chorobou, zejména u pacientů s typem 3, může dojít k tvorbě neutralizujících protilátek (inhibitorů) proti vWF. Nebylo-li dosaženo očekávaných plazmatických hladin aktivity vWF:RCo, nebo nelze-li krvácení přiměřenou dávkou kontrolovat, je nutno provést test ke stanovení přítomnosti inhibitoru vWF. U pacientů s vysokými hladinami inhibitoru nemusí být léčba von Willebrandovým faktorem účinná, a je proto nutno zvážit jiné léčebné alternativy.
Jedna injekční lahvička (1000 IU) přípravku Willfact obsahuje 0,3 mmol (6,9 mg) sodíku. V případě více než 3300 IU injikovaného přípravku (více než 1 mmol sodíku) je třeba toto vzít v úvahu u pacientů na dietě s kontrolovaným příjmem sodíku.
(cs)
|